Papež je imel govor že na letališču, nato je v svojem papamobilu obiskal gospodarsko prestolnico države, Cotonou. 84-letni papež bo spregovoril tudi v tamkajšnji katedrali, kjer se je v pričakovanju njegovega prihoda že zbrala množica otrok, poroča ameriška tiskovna agencija AP.

V svojih uvodnih govorih je papež posvaril pred nevarnostmi, s katerimi se sooča vsaka država, ki stopa na pot prehoda v moderno družbo. "Modernosti vas ne sme biti strah, vendar je ne smete graditi na osnovi pozabljanja preteklosti," je poudaril.

"Prehod v modernost naj zaznamujeta previdnost in izogibanje čerem, kot so brezpogojna podreditev zakonom trga ali financ, skrajni nacionalizem ali tribalizem, ki lahko postaneta smrtonosna, skrajna politizacija, medreligijska trenja v škodo skupni blaginji, kot tudi razkroj človeških, kulturnih, etičnih in verskih vrednot," je poudaril papež.

Pomembno vlogo pri modernizaciji države po njegovih besedah igrajo tudi tradicionalni voditelji, ki jih je Benedikt XVI. pozval k prizadevanju za mehek prehod od tradicionalne k moderni družbi. Po njegovih besedah lahko tu pomagajo s svojo modrostjo in poznavanjem lokalnih običajev, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Sobotni vrhunec obiska

Vrhunec papeževega obiska bo sicer v soboto, ko bo Benedikt XVI. uradno podpisal apostolsko spodbudo, naslovljeno "Obljuba za Afriko". Njeno glavno sporočilo so mir, sprava in pravičnost. Dokument, ki je pravzaprav povzetek sklepov sinode afriških škofov leta 2009, naj bi govoril tudi o nesorazmernem razvoju, korupciji, revščini na podeželju in vzponu alternativnih krščanskih gibanj.

Papež bo apostolsko spodbudo podpisal v mestu Ouidah, v največji katedrali v zahodnem delu Afrike. Prav v tem mestu so se pred 150 leti izkrcali prvi krščanski misijonarji v Beninu. Benedikt XVI. se bo prav tako v soboto v Cotonouju srečal s tradicionalnimi verskimi voditelji, vključno s predstavniki vudu religije. Benin je namreč pomembno središče vuduja, ki ga prakticira velik del prebivalcev države. Številni združujejo vudu z drugo vero in nič nenavadnega ni, da ljudje na isti dan obiščejo tako vudu tempelj kot cerkev.

Istega dne se bo papež srečal z gobavimi bolniki in zapuščenimi otroki, v nedeljo pa bo na stadionu v Cotonouju ob navzočnosti okoli 200 afriških škofov iz 35 držav daroval mašo. Papež bo svoje drugo potovanje v Afriki v času šestletnega papeževanje zaključil v nedeljo popoldne. Pred tem je celino obiskal že leta 2009, ko je z izjavo, da razdeljevanje kondomov "zaostruje" krizo na področju aidsa, povzročil nemalo razburjenja.