Pogumne reforme, za katere se je zavzela Merklova prvi dan dvodnevnega kongresa vladajoče stranke, naj bi obsegale številne teme, od uvedbe minimalne plače v sektorjih, kjer je še ne poznajo, do sprememb na področju izobraževanja in vztrajanja pri odpovedi rabe jedrske energije. Kritiki - tudi v stranki - sicer opozarjajo, da CDU s tovrstnimi spremembami izgublja "kompas" in temelje, na katerih sloni politika stranke. A Merklova je poudarila, da stranka "ni izgubila ne temeljev ne kompasa". Kot je opozorila, na današnje probleme ne moremo iskati odgovorov na način, kakršen je veljal pred 30 leti.

V luči dolžniške krize v območju evra je pozvala k oblikovanju ostrejših pravil in k večji integraciji Evrope. EU je morda v "najhujšem obdobju po drugi svetovni vojni", je bila dramatična Merklova. Nemčija in Evropa bosta morali iz krize iziti močnejši in EU bi se morala razvijati naprej v politično unijo, se je zavzela. "Torej ne manj Evrope, ampak več Evrope," je poudarila. Da bi ohranili evro, bi morali v kratkem ob reševalnih ukrepih za stabilizacijo valute sprejeti tudi avtomatične sankcije za tiste, ki bi kršili pravila. Prav tako Evropa potrebuje davek na finančne transakcije; če morda ne celotna EU, "pa vsaj območje evra", se je še zavzela.

Morali bi veljati standardi o minimalni plači

Glede vprašanja minimalne plače je dejala, da se ne zavzema za uvedbo "enotne, zakonsko določene minimalne plače, ki bi jo določala politika". A kot je opozorila, se je treba zavedati realnosti v Nemčiji, da ne obstajajo kolektivne pogodbe v vseh panogah. Vseeno pa bi tudi v teh panogah morali veljati standardi glede minimalne plače, se je zavzela kanclerka. Toda tega praga ne bi določila politika, pač pa prav tako delodajalci in sindikati, je menila. Zavzela se je tudi za spremembe v načrtovani šolski reformi, o čemer bo kongres CDU sicer odločal v torek. Reforma predvideva uvedbo dvostopenjske strukture šolskega sistema, ki predvideva gimnazije ter novo obliko višje šole, ki bi združevala sedanje ljudske šole in realke.

Merklova se je pri tem sicer zavzela "za gimnazije, a proti proti novim enotnim šolam". "Ljudske šole, ki delujejo, naj ostanejo," je dejala. V zaključku govora pa je delegate stranke še pozvala, naj strnejo vrste. "Povsem jasno naj vam povem - v teh resnih časih, ko moramo vsak dan sprejemati neobičajne odločitve, je tudi zame izjemnega pomena (...) da sem predsednica stranke, ki ima jasno določene usmeritve (...), ki nam bodo pokazale, kako najti pravo pot, ki jo pred nami ni ubral še nihče," je dejala.

Kongres vladajoče CDU mora dati tudi jasen signal, se je še zavzela Merklova. "Mi ne obupujemo, mi ne stokamo, mi ne nergamo, ampak vemo, da imamo nalogo," je poudarila. Le tako bo CDU ostala ljudska stranka politične sredine, je še opozorila, kot poroča dpa.