"Na prekinitev ognja bomo pristali pod pogojem, da naši bratje v zahodnih mestih dobijo pravico do svobodnega izražanja in da se sile, ki napadajo mesta, umaknejo," je Džalil dejal novinarjem po srečanju s posebnim odposlancem ZN v Libiji Hatibom v Bengaziju.

Hatib, ki je Bengazi obiskal v okviru prizadevanj za politično rešitev krize v Libiji, je pojasnil, da se je o morebitni prekinitvi ognja med uporniki in Gadafiju zvestimi silami pogovarjal z voditelji upornikov. "Naš glavni cilj je doseči prekinitev ognja, ki bo trajala," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP Hatib povedal za arabsko televizijo Al Džazira.

Resolucija poziva k prekinitvi spopadov

Resolucija ZN, ki je omogočila napade zahodnih sil na Libijo z namenom zaščite civilistov, je 17. marca pozvala Gadafijeve sile in upornike h končanju spopadov. Gadafi je takoj napovedal prekinitev ognja, a se je ni držal. Njegove sile še naprej napadajo upornike na vzhodu države, kjer je upor proti libijskemu voditelju najmočnejši, in mesto Misrata, ki je edino večje mesto v rokah upornikov na zahodu države.

Džalil je ob tem danes dejal, da se morajo režimske sile umakniti iz vseh mest. Končni cilj upornikov pa je po njegovih besedah odstranitev Gadafija z oblasti. "Naš cilj je osvoboditi in vzpostaviti suverenost v celotni Libiji s prestolnico v Tripoliju," je še dejal po poročanju ameriške tiskovne agencije AP.

Libijo medtem še vedno želi zapustiti veliko tujcev. A Mednarodna organizacija za migracije (IOM) je danes opozorila, da ji za njihove evakuacije zmanjkuje denarja. "Denar za operacije IOM je pošel. Prisiljeni smo bili drastično zmanjšati število ljudi, ki jih lahko na dan evakuiramo, s 6000 na absolutni minimum," je sporočila tiskovna predstavnica Jemini Pandya in pojasnila, da lahko na dan izvedejo le še 20 evakuacij.

IOM za nadaljevanje operacij nujno potrebuje 160 milijonov ameriških dolarjev. S temi sredstvi bi lahko v njihove države vrnili 75.000 ljudi. Samo na libijski meji s Tunizijo in Egiptom je ostalo 12.000 migrantov, je dejala Pandya.

Uničena naj bi bila četrtina Gadafijeve vojske

Zahodne sile so uničile približno četrtino vojaških zmogljivosti libijskega voditelja Moamerja Gadafija, a so njegove sile še vedno v premoči nad uporniki, je v četrtek opozoril poveljnik združenega poveljstva ameriške vojske, admiral Mike Mullen. O pomoči upornikom pa se ZDA še niso odločile, je poudaril obrambni minister Robert Gates.

Mullen je dejal, da je bilo v letalskih napadih na Libijo, ki jim po novem poveljuje zveza Nato, uničenih od 20 do 25 odstotkov Gadafijevih vojaških zmogljivosti. "A to ne pomeni, da se bo z vojaškega stališča kmalu zlomil," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP poudaril v predstavniškem domu ameriškega kongresa.

Napade koalicijskih sil je sicer v zadnjih dneh oviralo slabo vreme, zaradi česar pogosto ni bilo mogoče določiti tarče, je še pojasnil Mullen. To pa je zmanjšalo učinkovitost napadov in s tem omogočilo režimskim silam hitro napredovanje proti vzhodu.

Zahodna letala so upornikom pomagala pri hitrem napredovanju proti zahodu države minuli konec tedna, a se je že v začetku tedna situacija obrnila. Gadafijeve sile so sprožile obširno ofenzivo nad uporniki in iz njihovih rok prevzele številna mesta. Njihova očitna premoč v oborožitvi in vojaški izurjenosti je v zahodnih državah sprožila vprašanje o oboroževanju in urjenju upornikov.

Ameriški obrambni minister Gates je v senatnem odboru za oborožene sile v četrtek poudaril, da ameriška vlada o tem še ni sprejela nobene odločitve. "Moje mnenje je, da če bo prišlo do tovrstne pomoči upornikom, obstaja zanjo še veliko drugih virov poleg ZDA," je poudaril Gates, ki po poročanju ameriške tiskovne agencije AP nasprotuje oboroževanju upornikov, čeprav predsednik Barack Obama te možnosti ni izključil.

Minister je še poudaril, da njihov cilj ni Gadafija pregnati z oblasti z vojaškimi sredstvi, da pa bo slabitev njegove vojaške moči zagotovo pomagala upornikom. Gadafi bo tako slej ko prej prisiljen k odstopu, je prepričan Gates, ki pa ni mogel napovedati, kako dolgo naj bi vojaški poseg še trajal. Washington naj bi sicer v naslednjih dneh občutno zmanjšal svoje sodelovanje v napadih na Libijo, je še dejal Gates.

Uporniki se borijo za prevzem mesta Brega

Libijski uporniki se trudijo potisniti sile libijskega voditelja Moamerja Gadafija nazaj proti zahodu in ponovno zavzeti mesta, ki so jim jih režimske sile ta teden prevzele iz rok. Spopadi naj bi danes potekali v okolici mesta Brega, ki leži 800 kilometrov vzhodno od Tripolija.

Uporniki so že v četrtek prišli do mesta Brega, pomembnega naftnega pristanišča, in se začeli spopadati z Gadafijevimi silami, a so jih te s silovitim obstreljevanjem potisnile nazaj, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Uporniki so minuli teden hitro napredovali proti Gadafijevemu rojstnemu mestu Sirta, potem ko so med drugim zavzeli strateško pomembna mesta Bin Džavad, Ras Lanuf in Brego. Gadafijeve sile pa so v minulih dneh upornike uspele potisniti nazaj proti vzhodu.

Uporniki so v četrtek izrazili prepričanje, da jim bodo napadi koalicijskih sil, ki jim odslej poveljuje zveza Nato, pomagali ponovno zavzeti izgubljeno ozemlje. Poveljnik združenega poveljstva ameriške vojske, admiral Mike Mullen je sicer v četrtek pojasnil, da je napade v zadnjih dneh oviralo slabo vreme.