Demonstracije, na katerih so opozorili tudi na težke socialne in gospodarske razmere v Srbiji, so se začele opoldne pred srbskim parlamentom v središču Beograda in trajala okoli dve uri. Na njih so vodje Srbske napredne stranke (SNS), Nove Srbije, Gibanja socialistov in Gibanja moč Srbije, ki organizirajo proteste, poslali sporočilo, da je razpis predčasnih parlamentarnih volitev nujen. Redne volitve so predvidene za maj 2012.

Namestnik vodje SNS Aleksandar Vučić je tako pozval državljane, naj se, če vlada v prihodnjih dveh mesecih ne bo izpolnila zahtev opozicije, znova zberejo in ne zapustijo beograjskih ulic, dokler vlada in njen predsednik ne bosta odstopila. "Hočemo sodobno, normalno in dostojno Srbijo," je med drugim poudaril Vučić po poročanju srbske tiskovne agencije Tanjug.

Nikolić pa je poudaril, da sta ljudski vstaji v Tuniziji in Egiptu voditeljem teh držav poslali sporočilo, naj prisluhnejo svojemu ljudstvu. "Mar ne bi morali tudi mi premieru Miroslavu Cvetkoviću in predsedniku Borisu Tadiću poslati sporočila, naj prisluhneta svojemu ljudstvu," je vprašal. Predstavnica Gibanja moč Srbije Milanka Karić pa je dejala, da državljani želijo, da jim vlada položi račune, saj je Srbija po njenih besedah najrevnejša država v Evropi, kjer se umira od lakote.

Protestniki so tudi nosili številne transparente. Na enem od njih je pisalo: "Srbija hoče volitve, življenje ne more več čakati". Imeli so tudi fotografije Nikolića, ki so ga govorniki na demonstracijah označili za prihodnjega srbskega predsednika ali premiera.

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP SNS računa, da bi na predčasnih volitvah dobila precejšnjo podporo na račun vse večjega nezadovoljstva prebivalstva spričo vse višjih cen, naraščajoče inflacije ter visoke brezposelnosti.

"Predčasnih volitev ne bo"

Tiskovna predstavnica vladajoče Demokratske stranke Jelena Trivan je po poročanju ameriške tiskovne agencije AP po demonstracijah dejala, da kljub protestom v Srbiji ne bo predčasnih volitev. "Če imajo konkretne predloge za rešitev krize, se je vlada pripravljena pogovarjati," je dejala. Kot je dodala, predčasne volitve potekajo tedaj, ko vladajoča koalicija izgubi večino v parlamentu, kar pa se v Srbiji ni zgodilo.

Središče srbske prestolnice so že nekaj ur pred današnjimi demonstracijami zaprli za promet. V mestu veljajo tudi poostreni varnostni ukrepi. Posebne enote policije so po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA tako nameščene pred vsemi državnimi institucijami, pa tudi pred zgradbo srbske televizije ter pred sedežem vladajoče Srbske demokratske stranke predsednika Borisa Tadića. Zaradi demonstracij so izjemoma delali tudi člani enega od policijskih sindikatov, ki sicer že več dni stavkajo.

Kljub svarilom strokovnjakov za varnost, da bi lahko težave povzročale skupine nogometnih navijačev, so današnje demonstracije minile mirno in brez incidentov. Ameriška tiskovna agencija AP sicer poroča, da je policija po demonstracijah prijela okoli 20 nogometnih navijačev, ki so vzklikali protivladna gesla.

Najnovejša javnomnenjska raziskava je pokazala, da z vlado premiera Miroslava Cvetkovića ni zadovoljnih kar 70 odstotkov Srbov, več kot 60 odstotkov pa jih meni, da država ne gre v pravo smer. Ljudi med drugim jezijo letošnje podražitve osnovnih živil, še poroča APA.