Vizjak je ponovil, da bo vladna koalicija predloge in stališča sindikatov ter potek pogajanj obravnavala v nedeljo zvečer, na podlagi srečanja pa se utegnejo v ponedeljek dopoldne nadaljevati tudi uradna pogajanja vlade in stavkajočih sindikatov.

Štrukelj je le potrdil, da poteka tiha diplomacija. Po besedah generalnega sekretarja Pergama Jakoba Počivavška pa tudi med sindikati potekajo usklajevanja o nadaljnjih korakih in o tem, kdaj se bo znova sestala koordinacija.

Tudi petkova pogajanja namreč niso prinesla dogovora, saj je koordinacija zavrnila zadnji vladni predlog. Ta predvideva devetodstotno znižanje plač v javnem sektorju, s 1. junijem znižanje premij dodatnega pokojninskega zavarovanja za 50 odstotkov in izločitev predlogov o standardih in normativih iz zakona o uravnoteženju javnih financ.

Pred nedeljskim koalicijskim vrhom je le še malo časa za sklenitev dogovora. V ponedeljek se namreč izteče rok za vložitev dopolnil k zakonu za uravnoteženje javnih financ, ki ga bo na popoldanski seji obravnaval odbor DZ za finance. DZ pa naj bi varčevalne ukrepe in rebalans letošnjega državnega proračuna obravnaval na izredni seji, ki bo predvidoma v četrtek.

Štrukelj je sicer že napovedal, da bodo pozvali poslance, naj zakona za uravnoteženje javnih financ ne podprejo tudi zaradi decembrskega dogovora s poslanskimi skupinami z izjemo SDS, da poslanci ne bodo podprli zakonov, ki ne bodo usklajeni s socialnimi partnerji. Sindikati napovedujejo referendumsko pobudo o zakonu, ki po njihovem mnenju posega v njihove ustavne pravice in tudi pravice iz kolektivnih pogodb.

Vizjak sprva razočaran

Vodja vladne pogajalske skupine, sicer minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak je sicer v petek sprva izrazil razočaranje nad početjem sindikatov, saj so se po njegovi oceni pogajali s figo v žepu. Pozno zvečer pa je za TV Slovenija vendarle dejal, da se bo vladna stran sobotnih pogajanj udeležila, če bo sindikalna stran predložila svoj približevalni predlog.