Kot je Hojs povedal na novinarski konferenci, kjer je predstavil ključne usmeritve dela v tem mandatu in ključne letošnje naloge, so v luči varčevanja vsem dobaviteljem opreme in storitev predlagali znižanje cen. Po njegovih besedah je odziv za zdaj relativno dober, saj je 40 odstotkov dobaviteljev na to pristalo. Med 20 in 30 odstotkov se z nižjimi cenami ni strinjalo, od ostalih pa še pričakujejo odgovor. Z vsemi pogodbeniki, ki so odgovorili pozitivno, bodo po Hojsevih besedah sklenili anekse, s tistimi, ki cen niso želeli znižati, pa bodo opravili še en razgovor. "Ta stališča o zavračanju predlogov bom upošteval tudi pri nadaljnjem sodelovanju," je povedal.

Med usmeritvami za mandat je Hojs izpostavil novelo zakona o obrambi, ki jo je treba sprejeti z dvotretjinsko večino. V prvi fazi namerava pripraviti izhodišča, ki jih bodo skušali uskladiti znotraj koalicije. V drugi fazi bi spremembe uskladili z opozicijo. "V kolikor se bo ugotovilo, da opozicija na to ni pripravljena, bomo zadevo zaključili in ne bomo tratili prepotrebnega časa za to, da bi se z zakonom obremenjevali skozi cel mandat," je pojasnil. Hojs se je dotaknil tudi težav Slovenske vojske. Izpostavil je problem nezapolnjenosti na področju rezervne sestave in strateške rezerve, saj končnega števila 7600 vojakov po njegovih besedah ne dosegajo. Enako se dogaja pri pogodbeni rezervi, saj bodo letos po njegovih besedah potekle pogodbe okoli sto zaposlenim, pogodb pa zaradi varčevanja ne bodo ponovno sklenili.

Misije ostajajo neokrnjene

Kot je povedal Hojs, bo sodelovanje slovenskih vojakov na misiji KFOR potekalo tako kot do sedaj. Dodal je, da po pogovoru z obrambnima ministroma Avstrije in Italije pričakuje, da bo Slovenija poleg tega uspela s svojo kandidaturo za namestnika poveljnika sil na Kosovu. Za slovenske vojake v Afganistanu bo Hojs na podlagi analize predlagal, da z zavezniki na območju ostanejo do leta 2014. Po njegovih besedah sicer med zavezniki že potekajo pogovori o zmanjševanju števila vojakov v naslednjem letu, čemur bo v primeru uresničitve sledila tudi Slovenija.

Hojs je na konferenci omenil tudi rebalans proračuna. "Vse restrikcije, ki bodo zajele javni sektor, bodo prizadele tudi ministrstvo za obrambo," je povedal in dodal, da je bil presenečen nad višino prevoznih stroškov Mors, ki znašajo okoli 23 milijonov evrov letno. "Moj predlog je, da se ljudem v znižanem odstotku izplačuje kilometrina," je pojasnil. Po njegovih besedah se bo dalo veliko prihraniti tudi z znižanjem plač, ki znašajo okoli 63 odstotkov proračuna ministrstva, treba pa bo pregledati tudi pogodbe za storitve na IT-področju.

Pogodba s Patrio: rešitev do poletja

Po Hojsevih besedah je eden ključnih problemov ministrstva tudi rešitev pogodbe za oklepnike 8x8. Po njegovih besedah so ugotovili, da je Mors pod prejšnjo vlado z dopisi obvestil pogodbene partnerje, da želijo reprogramirati pogodbo. To je tisto, kar je pogodbenika navedlo k temu, da se poln obseg pogodbe ne bo izvedel oziroma dobavil, je dejal. Dodal je, da verjame, da je tudi na strani dobaviteljev interes, da se pogodba ustrezno zaključi, morda z dobavo še nekaterih vozil. Do zdaj je bilo dobavljenih 30 vozil z manjšo bojno opremo, je povedal Hojs in dejal, da bi lahko do poletja pogodbo spravili z dnevnega reda.