Primc je pojasnil, da obžaluje, da v Sloveniji ni dovolj politične volje in pripravljenosti niti za minimalen dogovor. Zato bodo vložili podpise za razpis referenduma, čas pa imajo do 11. februarja.

Krivdo preložili na stranke podpornice

Družinska pobuda ni uspela s svojim predlogom za kompromisno rešitev glede družinskega zakonika, je pojasnil predsednik omenjene pobude Tomaž Merše. Stranke, ki podpirajo zakonik, so namreč zavrnile pogovor za iskanje skupne kompromisne rešitve, meni.

"V Družinski pobudi smo naredili vse, kar je bilo v naši moči, da bi prišlo vsaj do pogovora o kompromisu, sprejemljivem za vse strani. Žal pa so stranke, ki podpirajo družinski zakonik, zavrnile že samo možnost za pogovore za iskanje kompromisa, s katerim bi prihranili štiri milijone evrov," je poudaril Merše.

Po njegovih besedah isti ljudje, ki so še pred nekaj tedni referendum o družinskem zakoniku razglašali za kršitev človekovih pravic, opozarjali na nedopustnost odločanja večine o pravicah manjšine in na stroške referenduma, zdaj zavračajo že samo možnost pogovora za iskanje rešitev, s katerimi bi se referendumu lahko izognili, in celo pozivajo na referendum.

Dobronamerna pobuda uradno zaključena

Kot je dejal, so pobudo za iskanje kompromisa podprle SDS, NSi in SLS. Ker pa imajo te stranke manj kot polovico poslank in poslancev v državnem zboru, Merše ugotavlja, da ni zadostne volje za pogovor o kompromisu. "S tem je naša povezovalna in dobronamerna pobuda, ki smo jo začeli v nedeljo, zaključena," je dejal.

"Tako bomo pač šli na referendum, kjer pa sedanje različice zakonika pač ne bomo mogli podpreti," je sklenil Merše. Družinska pobuda je med drugim predlagala, da se spremeni 3. člen družinskega zakonika, ki opredeljuje zakonsko zvezo. S spremembo bi dodali pomen zakonske zveze, ki je v zasnovanju družine. Iz zakonika bi tudi črtali 6. člen o zunajpartnerski skupnosti.