Zalar je razložil, da s tem začenjajo s postopki, ki sledijo priporočilom računskega sodišča. Da bi se ti postopki izpeljali brez vsakršnega dvoma o spoštovanju zakonov, je notranje ministrstvo po Zalarjevih besedah glede priprave dokumentacije še pred današnjim odločanjem vlade pridobilo predhodno mnenje računskega sodišča. Računsko sodišče je ugotovilo, da je tak postopek v skladu z njihovimi izhodišči, je poudaril Zalar.

Računsko sodišče je sicer v svojem mnenju, ki ga je izdalo avgusta, priporočilo, naj vlada preuči možnost, da bi se obstoječe najemno razmerje preoblikovalo v lastniško, je izpostavil Zalar.

Pri pripravi dokumentacije bo treba najprej pripraviti seznam objektov, ki jih vlada najema, je razložil Zalar, nato pa še investicijsko dokumentacijo, ki bo opredelila finančne učinke. Investicijska dokumentacija bo zajemala tri akte - dokument identifikacije investicijskega projekta, predinvesticijsko zasnovo in investicijski program. Šele ko bodo ti akti pripravljeni, bo mogoče oceniti vidike preoblikovanja sedanjega razmerja, je dodal minister, ki opravlja tekoče posle.

Zalar je ob tem opozoril, da torej ne gre za prejudiciranje nobene od možnih odločitev in da dokumentacija prej kot v začetku prihodnjega leta ne bo pripravljena, zato bo o stavbi za NPU odločala nova vlada.

Na vprašanje o ceni ob morebitnem nakupu, je Zalar odgovoril, da je lastnik objekta na Dimičevi "že zdavnaj" poslal ponudbo, ampak je rok že potekel.

Računsko sodišče je avgusta zaradi najema prostorov za Nacionalni preiskovalni urad na Dimičevi v Ljubljani izdalo negativno mnenje, protikorupcijska komisija pa je le dan kasneje v načelnem mnenju ugotovila, da ravnanje uradnih oseb na MNZ pri najemu prostorov za NPU ustreza definiciji korupcije. Tedanja ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal se je še isti dan odločila za nepreklicni odstop. Kresalova je še napovedala, da bo s tožbo v upravnem sporu izpodbijala načelno mnenje komisije.

Na ministrstvu so takoj po izdanih mnenjih začeli pripravljati terminski načrt za realizacijo priporočil računskega sodišča in postopek za odpoved pogodbe s podjetjem Ram Invest.

Ob začetku priprave omenjenega terminskega načrta so na MNZ pojasnili, da dvanajsti člen najemne pogodbe, ki jo je ministrstvo s podjetjem Ram Invest sklenilo 21. januarja lani, predvideva, da je pogodba sklenjena za nedoločen čas, a jo lahko najemodajalec odpove z enoletnim odpovednim rokom, za najemnika pa velja šestmesečni odpovedni rok. Kot so še dodali na ministrstvu, se pogodbo lahko odpove brez soglasja nasprotne stranke.

Najem prostorov preiskuje tudi policija. Septembra so v okviru preiskave obiskali tudi prostore Ram Investa in MNZ, natančneje pisarno državnega sekretarja Damjana Laha. Lah je po obisku kriminalistov podal svoj odstop. Postopek revizije najema stavbe za NPU je avgusta sprožila tudi državna revizijska komisija.