Kot je pojasnil v izjavi za medije, je danes ministrstvo za notranje zadeve obvestil, da je pobuda SSN za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnega referenduma v skladu z zakonom in ima zadostno število podpisov. Hkrati je SSN obvestil, da začne zbirati podpise, pri čemer 35-dnevni rok začne teči v petek, izteče pa se 26. marca. Predlagatelji morajo nato v sedmih dneh sporočiti rezultate zbiranja podpisov.

Gantar je poudaril, da kljub današnjim neuspešnim pogovorom med predsednikom vlade Borutom Pahorjem in predstavniki SSN še obstaja upanje, da bodo predlagatelji pobudo za razpis referenduma umaknili. "Umik je edini racionalen izhod, ki bi lahko rešil zadevo," je menil. Če pobudniki ne bodo zbrali zadostnega števila podpisov, Gantar verjame, da bi Slovenija postopek ratifikacije lahko zaključila do konca marca.

Če Slovenija ne bo končala ratifikacijskega postopka, bo ogrožen dogovor držav članic Nata, da bi Hrvaška lahko kot polnopravna članica sodelovala na vrhu zavezništva 3. in 4. aprila v Strasbourgu in Kehlu. Države Nata so se namreč dogovorile, da bodo ratifikacijske listine deponirale v Washington do 23. marca, da bi lahko tudi Hrvaška nato ratificirala Severnoatlantsko pogodbo.

Odstop predsednika SSN Zdenka Vinkova Vincenca, ki je prvi podpisnik pod pobudo za razpis referenduma, ni povzročila nikakršnega zapleta, saj DZ komunicira s stranko in njenim vodstvom, je še povedal Gantar.

Gantar se sicer kot član stranke Zares zavzema za spremembe zakona o referendumu in ljudski iniciativi. Po njegovem mnenju bi morali najti rešitev, ki bi omogočala demokratične pobude, hkrati pa bi izključila določene segmente, na primer temeljne človekove pravice. Zastavlja se tudi vprašanje, ali lahko državljani neke države preprečijo neki drugi državi, da vstopi v neko mednarodno organizacijo, če izpolnjuje pogoje, je poudaril Gantar.