Vzroke za ekstremne vremenske pojave sicer znanstveniki pripisujejo pojavu El Nino. V obdobju El Nina je temperatura vode v vzhodnem ekvatorialnem delu Tihega oceana za od tri do pet stopinj Celzija nižja od povprečne.

Učinki pojava so poplave v severnem delu Južne Amerike, srednje vlažna poletja na severu Severne Amerike in suša na jugovzhodu Severne Amerike.

El Nino je lanskem letu vplival tudi na zgodovinsko sušo v vzhodni Afriki, na jugu ZDA in v severnem delu Mehike, izhaja iz poročila, ki ga povzema francoska tiskovna agencija AFP.

K ekstremnim vremenskim razmeram naj bi pripomogla tudi povečana količina toplogrednih plinov, ki je v letu 2011 dosegla rekordno stopnjo.

Lansko leto je bilo med 15. najtoplejšimi, odkar so konec 19. stoletja začeli z merjenji, je povedala Kathryn Sullivan iz ameriške Nacionalne uprave za oceane in ozračje. Kljub dvema zaporednima obdobjema El Nina so zabeležili tudi 12. najvišjo temperaturo oceanov.

V podobni študiji, ki jo je prav tako objavilo Ameriško meteorološko društvo, so znanstveniki ugotovili, da je možnost za hladen december za polovico manjša kot pred 50 leti, možnost za topel november pa 62-krat večja.

Kljub temu pa vseh ekstremnih pojavov ni možno pripisati podnebnim spremembam. Podrobna analiza poplav ob tajski reki Chao Praya je pokazala, da je vzrok povečana gradnja na rečnih bregovih in ne vremenske razmere, kot je bilo sprva mišljeno.

Povezovanje posameznih vremenskih pojavov s podnebnimi spremembami ostaja težka naloga, vendar pa je znanost napredovala do mere, ko postaja tudi to možno, menijo strokovnjaki.