Razstava z naslovom Tutankamon - njegova grobnica in zakladi, ki bo na ogled na 4000 kvadratnih metrih v Olimpijskem parku, bo skušala obiskovalcem kar najbolj nazorno predstaviti, kaj je leta 1922 ob odkritju Tutankamonove grobnice zagledal angleški egiptolog in raziskovalec Howard Carter.

Vseh deset let, kolikor so potrebovali, da so zaklade iz Tutankamonove grobnice prepeljali v muzej, je celoten potek dela dokumentiral fotograf Harry Burton. Bil je "Carterjevo oko in spomin". Rezultat njegovega dela je 2800 negativov na steklo večjega formata, na katerih so dokumentirane vse najdbe, njihovo mesto v grobnici ter celoten proces izkopavanja, je zapisano na spletni strani www.tut-ausstellung.com.

V Münchnu bo postavljena maketa grobnice, v katero bodo umeščeni Tutankamonovi zakladi, teh bo več kot 1000. Preko multimedije se bodo obiskovalci lahko podrobneje seznanili z zgodovino in tradicijami starodavnega Egipta.

Razstava bo na ogled od 9. aprila do 30. avgusta. Pred tem je že bila na ogled v Zürichu in Brnu, bo do konca leta 2010 pa bo obiskala še Barcelono, Budimpešto in Varšavo.

Tutankamon je kot vladar 18. dinastije vladal od okoli 1333 do 1323 pr.n.št., vendar so oblast večinoma imeli v rokah njegovi svetovalci, predvsem Ai in Horemheb, ki so spet uveljavili tradicionalno religijo boga Amona. Prestolnico je imel v Memfisu, obnovil je očetovo palačo v Tebah.

Bil je manj pomemben vladar in njegova slava je danes vezana predvsem na njegovo grobnico, ki jo je v Dolini kraljev skoraj nedotaknjeno odkril Carter. V njej je bilo veliko dragocenih predmetov, posod, orožja, oblek, nakita in drugih okraskov, njegovo mumijo pa je krasila zlata maska.

Nefretetin doprsni kip ima dva obraza

Nemški raziskovalci so razvozlali skrivnost enega izmed najbolj cenjenih egipčanskih umetnin – doprsni kip faraonke Nefretete ima dva obraza. Vodja skupine raziskovalcev dr. Alexander Huppertz je s pomočjo tomografije odkril, da je bila zunanja podoba doprsnega kipa Nefretete kasneje popravljena.

„Ko smo doprsni kip pregledali, smo ugotovili, da se pod Nefretetinim obrazom skriva še en obraz. Do sedaj je veljalo prepričanje, da je kamen pod mavcem služil kot podpora,“ je dejal Huppertz.

Razlika med zgornjim in spodnjim obrazom je v kotičkih ust in nosom. Kamnit obraz ima na nosu namreč majhno grbo. Huppertz je prepričan, da je nekdo pred 3000 leti ukazal, da doprsni kip Nefretete popravijo. „Kip je bil spremenjen. Nekatere spremembe so precej pozitivne, druge ne,“ je še dodal Huppertz.

Kurator v muzeju egipčanske in antične umetnosti v Londonu, John H. Taylor, je dejal, da je vprašanje, kateri obraz je pravi, zelo občutljivo. „Nekdo bi lahko zaključil, da je zgornji obraz bolj sprejemljiv kot "skriti" obraz, zato moramo razlikam med obrazoma posvetiti veliko pozornosti,“ je še dodal.