Tožilstvo trdi, da si je trojica pridobila nezakonito premoženjsko korist s postopkom nakupa in prodaje zemljišč pri Sežani, ki bi služila kot zaledni kopenski terminal koprskega pristanišča. Tako naj bi Luko Koper za dva ločena posla skupno oškodovali za nekaj več kot 2,2 milijona evrov, kolikor je znašala razlika med ceno, po kateri je Mikuževo podjetje Premik net Luki Koper prodalo nepremičnine, ter ceno, po kateri bi Luka odkupila zemljišča po prejšnji pogodbi o posredovanju, po kateri bi bil Premik net deležen zgolj štiriodstotne provizije.

Denarne "nagrade" v gotovini

Mikuž naj bi po besedah okrožne državne tožilke Barbare Milič Rožman kot "nagrado" za posel Časarju dal skupno 86.000 evrov, Prijatelju, ki naj bi oba napeljeval k temu dejanju, pa naj bi Mikuž kot posredniku pri poslu dal skupno za 245.000 evrov "nagrade".

Milič Rožmanova je Časarju očitala, da ni ravnal vestno in pošteno niti v dobro družbe, ki ji je načeloval, pogodbo s Premik netom pa je med drugim sklenil brez potrebnega soglasja nadzornega sveta.

Prijatelj, ki je obtožen napeljevanja h kaznivemu dejanju nedovoljenega sprejemanja daril in nedovoljenega dajanja daril, je podobno kot na predobravnavnem naroku poudaril, da se mu sodi dvakrat za isto zadevo, ter da mu ni mogoče pripisati posredniške vloge med Mikužem in Časarjem.

Med drugim se je Prijatelj vprašal, kako bi lahko bil posrednik med Mikužem in Časarjem, če vse do prejšnjega sodnega postopka ni vedel niti za to, da je Mikuž za več kot 400.000 evrov ogoljufal njegovo taščo.

Prijatelj na sodišče brez lisic in spremstva policistov

Tako bivši poslanec kot njegova zavogornica Tina Kikelj sta pozvala sodnico Orjano Trunkl, naj ponovno združi ta postopek s postopkom zoper nekdanjo Mikuževo sodelavko Loredano Bratož. Bratoževa naj bi se bila namreč zdaj sposobna udeleževati obravnav, njena prisotnost pa naj bi bila ključna pri izpodbijanju verodostojnosti Mikuževih obtožb na Prijateljev račun. Trunklova je pojasnila, da bodo predobravnavni narok za Bratoževo, ki je obtožena pomoči pri poslovni goljufiji, razpisali v doglednem času in nato odločali o morebitni naknadni združitvi obeh postopkov.

Prijatelj je danes na sodišče sicer prišel brez lisic in brez spremstva policije, neuradno naj bi namreč štiriletno zaporno kazen zaradi dobrega vedenja prestajal na odprtem oddelku.

Nekdanji prvi mož Luke Časar, ki naj bi od Mikuža v dveh zneskih prejel skupno 86.000 evrov "nagrade" za posel, je Mikuževo izpoved označil za neverodostojno ter opozoril na nedoslednosti v njegovem zaslišanju, saj npr. se ni mogel spomniti niti zneska, ki naj bi ga prinesel Časarju v kuverti. Ob tem se sicer niti Časar ni najbolje spominjal datumov in okoliščin svojih srečanj z Mikužem.

Očitek glede denarnega darila za Časarja žaljiv

Ob tem je Časar opozoril tudi, da je imel kot predsednik uprave Luke visoke dohodke in da je zato očitek, da naj bi pristal na takšno denarno "darilo", žaljiv. Časar je sicer obtožen zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti in nedovoljenega sprejemanja daril.

Mikuž, ki je obtožen nedovoljenega dajanja daril ter pomoči pri zlorabi položaja in nedovoljenem sprejemanju daril, pa je poudaril, da je cena sežanskih zemljišč porasla, ko je ena od solastnic ene od parcel neposredno pri Luki iztržila višjo vrednost za kvadratni meter zemljišča, kar je vplivalo tudi na ceno preostalih parcel, kjer je bil Premik net posrednik.

Premik net je pridobil parcele po nižji ceni, kar je normalno, saj jih je kupoval posamično in pri tem tvegal, da jih ne bo mogel prodati naprej, končna cena, ki so jo ponudili Luki Koper, pa naj bi bila povsem v skladu ali celo nekoliko nižja od tedanjih cen na trgu, je pojasnil Mikuž.

Glavna obravnava se bo nadaljevala prihodnji četrtek.

Prijatelja je Okrožno sodišče v Kopru v kazenskem procesu oktobra 2010 zaradi izsiljevanja, samovolje in nedovoljenega prometa in proizvodnje z orožjem ali eksplozivom obsodilo na pet let in dva meseca zapora. Koprsko višje sodišče je delno ugodilo njegovi pritožbi in mu kazen znižalo na štiri leta zapora.