V njenem dosedanjem ravnanju policija in tožilstvo nista ugotovila nikakršnih elementov kaznivega dejanja, so pojasnili v zbornici. Kot so zapisali, je odvetnik družine Nekrep Andrej Pitako avgusta lani, potem ko je skupščina zbornice predsednici izglasovala zaupnico, na Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani vložil kazensko ovadbo proti Živčec Kalanovi in ji očital zlorabo uradnega položaja in uradnih pravic v postopku proti zdravnikoma Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor.

Policija je na podlagi zaslišanja Živčec Kalanove ter zbrane dokumentacije in obvestil "ugotovila, da ni podlage za vložitev kazenske ovadbe, zaradi česar je na pristojno državno tožilstvo podala poročilo o zbranih obvestilih. Slednje pa je presodilo, da v konkretnem primeru predsednica Zdravniške zbornice Slovenije ni storila očitanega kaznivega dejanja, in je zato ovadbo s sklepom zavrglo," so sporočili iz zbornice.

Gordana Kalan Živčec je že večkrat poudarila, da za kazensko ovadbo ni nobene osnove. "Vseskozi je namreč delovala zakonito in v skladu z veljavnimi akti zbornice, ki so imeli soglasje ministrstva za zdravje, in v okviru teh pristojnosti ter po takrat ustaljenih postopkih," je zapisano v sporočilu za javnost zbornice. V zbornici so zato dodali še, da je vlaganje tovrstnih ovadb zoper predsednico zbornice, ki trenutno vodi tudi upravni postopek zoper zdravnico UKC Maribor, "zato nesprejemljiva in neprimerna oblika pritiska s ciljem vplivati na končno odločitev v omenjenem postopku".

Gre za taktično potezo predsednice Zdravniške zbornice Slovenije, saj je zadeva stara več kot dva meseca, je sporočilo o odločitvi okrožnega državnega tožilstva komentiral odvetnik družine Nekrep Andrej Pitako. Po njegovih besedah so s tem pripravili teren pred ponedeljkom, ko bo na zbornici nadaljevanje obravnave o morebitnem odvzemu licence zdravnici Zlatki Kanič. "Drugače si ne znam razlagati tega, da po dveh mesecih objavijo nekaj takšnega," je dodal.