Koordinacija stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja je ministru Andreju Vizjaku posredovala poziv k čimprejšnjemu sestanku s Koordinacijo. Hkrati se je Koordinacija odločila, da se bo odzvala današnjemu vabilu ministra za pravosodje in javno upravo dr. Senka Pličaniča na predstavitev novega vladnega približevalnega predloga ukrepov, ki ga je vladna pogajalska skupina napovedala preteklo sredo zvečer ob koncu takratnih pogajanj.

Pisma podpore prihajajo iz tujine

Branimir Štrukelj je pokazal tudi nekaj pisem podpore, ki jih je Sviz dobil iz tujine. Med njimi je tudi pismo Izobraževalne internacionale (Education International), ki zastopa in predstavlja glas več kot 30 milijonov zaposlenih v izobraževanju iz več kot 170 držav in teritorijev celega sveta, naslovljeno na ministra Turka. V pismu ministru je generalni sekretar internacionale Fred van Leeuwen izrazil podporo prizadevanjem Sviza za ohranitev kakovosti in doseženih standardov v slovenskem šolstvu in opozoril na nesprejemljivost predlaganega zniževanja proračunskih sredstev za vzgojo in izobraževanje.

Štrukelj je komentiral tudi izjavo premiera Janeza Janše, da so bili plakati za stavko poslani v tisk že davno. Odločitev o stavki je bila sprejeta 28. marca, plakati pa so šli v tisk 6. aprila, je pojasnil Štrukelj. To je po njegovem mnenju še en primer, "kako se poskuša ustvarjati zaroto, ki je potegnjena iz boljševiške ropotarnice. To se pravi, ko poskušate videti nekaj kar ni in diskreditirati tistega, ki je na drugi strani. Tipična boljševiška metoda". Nadaljevanje na tak način, ne da bi se priznalo državljanom ustavno pravico do stavke, ne pelje v konstruktivno rešitev spora, je opozoril Štrukelj.

Vizjak pripravlja odgovore

Odgovori vlade na zahteve sindikatov javnega sektorja se še pripravljajo, pripravljeni pa bodo čez uro ali dve, je povedal vodja vladne pogajalske skupine, minister za delo Andrej Vizjak. Kot je pojasnil, bo odgovore predvidoma še danes obravnavala vlada, pogajanja s sindikati pa naj bi se predvidoma nadaljevala v torek.

Uradnega povabila sindikatom na pogajanja po besedah Vizjaka, ki tudi pripravlja omenjene odgovore, vlada sicer še ni poslala. Seja vlade zaenkrat še ni sklicana, če bo vlada odgovore sindikatom obravnavala danes ali v torek, pa bo to najverjetneje storila na dopisni seji, je povedal Branko Vidrih z Urada vlade RS za komuniciranje.

Pogajanja med vlado in sindikati javnega sektorja so zastala v petek, ko sta obe strani pričakovali povabilo na pogajanja z nasprotne strani, ki pa ga ni bilo.

Preberite še: Ministrstvo za izobraževanje z okrožnico nad stavkajoče učitelje

Vladna stran za popoldne sklicala nadaljevanje pogajanj

Vladna stran je za danes ob 16. uri sklicala nadaljevanje v sredo prekinjenih pogajanj s sindikati javnega sektorja o predvidenih posegih v plače. Na seji bo predstavljen tudi nov vladni približevalni predlog ukrepov, so danes sporočili z ministrstva za pravosodje in javno upravo.

Kot so pojasnili, so se na zadnji seji v sredo okvirno dogovorili, da bo naslednja seja v petek, za sklic pa je bila na vrsti sindikalna stran. Slednji so že pojasnili, da so zdaj na vrsti pogajanja o stavkovnih zahtevah, za kar pa vladna skupina pod vodstvom Lidije Apohal Vučkovič nima pooblastil.

Vodja koordinacije stavkovnih odborov Branimir Štrukelj je dejal, da se glede vabila na pogajanja ob 16. uri sindikati še niso odločili, Sindikat vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture pa se bo pridružil večini. Po njegovem mnenju vlada ni najbolj usklajena, saj mu je minister Andrej Vizjak, ki vodi vladno pogajalsko skupin o stavkovnih zahtevah, danes dejal, da se bodo začeli pogajati v torek zjutraj.

Vložili bodo ustrezna dopolnila k zakonu

Po mnenju vlade je nujno, da se poleg drugih postopkov, povezanih z reševanjem stavkovnih zahtev, nadaljuje tudi usklajevanje in pogajanje v okviru pogajalske skupine s sindikati javnega sektorja o plačah, so v vabilu zapisali na ministrstvu. Pri tem se sklicujejo na poslovnik o vodenju usklajevanj zakonov in podzakonskih predpisov, v katerem bodo zajeti vladni ukrepi na področju plač in drugih prejemkov v javnem sektorju ter vodenju pogajanj za spremembe in dopolnitve kolektivne pogodbe za javni sektor.

V vabilu pa so spomnili tudi na sklep vlade, da bo vlada uveljavitev ukrepov za uravnoteženje javnih financ, ki jih bo dogovorila z reprezentativnimi sindikati, zagotovila z vložitvijo ustreznih dopolnil k zakonu o uravnoteženju javnih financ v zakonodajnem postopku.