Medicina v primežu

Ali je torej mogoče, da je v medicini, v njenem osnovnem poslanstvu, pomembnem za zdravje in preživetje vseh nas, skrita velikanska zaslužkarska past? Recimo denar, veliko denarja, ki se sicer pretaka nelegalno, pa naj bodo to podkupnine, provizije, darila, nagrade ali karkoli že.

O podkupninah v zdravstvu se veliko govori. Ne samo pri nas, tudi drugod po svetu. Podkupnine bogov v belem so nekaj običajnega, pa naj jih skrijemo pod ta ali drugi izraz.

Avstrijski novinar Hans Weiss je zato napisal knjigo Korrupte Medizin in letos smo jo dobili tudi v slovenščini, pod naslovom Medicina v primežu podkupnin. Weiss se je že v začetku osemdesetih let prejšnjega stoletja vtihotapil v farmacevtsko industrijo. Tako je od znotraj odkril srhljivo resnico, da veliki farmacevtski koncerni v celoti nadzirajo zdravstvo in da zdravniki sodelujejo z njimi.

Weiss, doktor psihologije in filozofije, je odkril, dokazal in razgalil, da farmacevtska industrija denarja od zdravil ne porabi samo za raziskave in razvijanje novih zdravil, ampak da ustvarja predvsem dobiček, in to tako, da vplivne zdravnike podkupi in jih nato izrabi tako, da kar najbolje služijo njenemu cilju. S podkupninami si vrli farmacevti zagotovijo, da zdravniki predpisujejo samo njihova zdravila, predvsem kar se da draga, mnoga pa so povrh vsega še sporna, s škodljivimi stranskimi učinki. Naravnost smo ga vprašali:

Veste, da je veliki Novartis v Sloveniji kupil farmacevtsko podjetje Lek? Kakšna je praksa velikih farmacevtskih podjetij, ko kupujejo manjša?

"To je bilo vedno in povsod enako; denar ustvarja nov denar, več denarja. Veliki včasih kupujejo mala podjetja zato, ker imajo zanimiva zdravila ali pa raziskave. Kupujejo jih tudi zato, ker je to najlažji način osvajanja novih trgov. Na koncu pa je tako ali tako zanje najbolj pomembno čim več denarja in višji profiti."

(Več v tiskani izdaji Nedeljskega)