Tisto, kar pri glavobolu povzroča bolečino, niso možgani, ampak tkivo lobanje, ki jih pokriva, in krvne žile, ki so v tkivu. Večina glavobolov nastane, ko se krvne žile razširijo in pritiskajo na občutljiva področja, ter ko se mišice glave in vrata skrčijo in znatno otežijo pretok v krvnih žilah.

Najpogostejši vzroki za glavobol so povišana telesna temperatura, utrujenost, slab zrak v prostoru, maček, občasno tudi odsotnost kofeina (kave), če je človek nanj navajen. Če opravljamo delo, ki zahteva fiksen položaj glave, pri tem vratne mišice, čeljust in lobanja zavzamejo položaj, ki povzroča bolečino. To je na primer pri dolgotrajnem delu z računalnikom. Zato si je treba med delom privoščiti počitek in sprostiti napetosti.

Pri glavobolu zaradi živčne napetosti in pri migrenskih glavobolih poleg zdravil lahko pomaga tudi enostavna psihoterapija – ko izrazimo probleme in se o njih odprto pogovorimo s svojim družinskim zdravnikom.

Dve tretjini žrtev glavobolov si lahko pomaga sama z dobro organizacijo dnevnih obveznosti (če je potrebno, tudi z zmanjšanjem števila obveznosti), načrtovanjem časa za počitek in sprostitvijo ter tudi s tem, da neprestano pretirano ne skrbimo za stvari, na katere ne moremo vplivati.

Iskanje vzroka

Po pogovoru z zdravnikom, s katerim poskušamo najti vzrok za glavobol, so pri zdravljenju na voljo številna zdravila proti bolečini. Pri hujših glavobolih je potrebna kombinacija analgetika in sedativa (sredstvo za pomiritev).

Migrenski glavoboli dvakrat pogosteje prizadenejo ženske. Zelo pogosto migrenski glavobol naznanja motnja vida, na vrhuncu napada pa mnogi pacienti občutijo slabost in bruhajo. Kaj točno povzroča migreno, še ni znano, zelo verjetno imajo velik vpliv tudi geni. Nove raziskave dokazujejo, da sta sprožilni dejavnik tudi stres in osebnostne lastnosti.

Za lajšanje migrenskih glavobolov obstaja niz dobrih zdravil, ki pa jih mora, razumljivo, predpisati zdravnik.

Glavobol je včasih lahko tudi edini simptom, ki kaže na depresijo. V nekaterih primerih se vzrok za kronične glavobole lahko skriva tudi v težavah z očmi (neustrezna dioptrija in tako dalje). Glavobol lahko povzroča tudi alergija. Na to lahko posumimo tedaj, ko ima nekdo že druge težave, povezane z alergijo (ekcem, astma, alergija na pršice in podobno).

V mnogih primerih, še zlasti tedaj, ko je glavobol posledica stresnih situacij, pa problem lahko olajšamo, nemalokrat pa tudi povsem rešimo, tako da se vključimo v rekreacijske dejavnosti, kot so tek, plavanje, kolesarjenje in podobno. Pri vsakem kroničnem glavobolu ali nenadni močni bolečini v glavi je seveda treba poiskati zdravniško pomoč.