Naj spomnim: 27. oktobra 2013 sem z dopisom predsednici vlade predlagal, da mobilizira 155. člen ustave RS, ki v drugem odstavku pravi: Samo zakon lahko določi, da imajo posamezne njegove določbe učinek za nazaj, če to zahteva javna korist.

Vsak normalen človek to razume, če je izkazana javna korist, to se pravi, da interes ljudske volje zahteva, da se to razišče, se to razišče. Ne pa, da dobiš na to odgovor pravosodnega ministrstva, da zaradi zastaranja kazensko pravo s časovnega vidika ne dopušča zoper take osebe, v tem primeru orožarje, policijske preiskave, pregona ali sojenja. V nadaljevanju pravosodno ministrstvo ugotavlja, da gre nedvomno za pridobljeno pravico, in te osebe varuje prav drugi odstavek 155. člena ustave RS.

Seveda pravosodno ministrstvo ne obrazloži, katera je ta pridobljena pravica storilca – orožarja. Ali si je orožar z zastaranjem pridobil pravico do nedolžnosti, ali si je pridobil pravico obdržati cekine, ki jih je dobil z nedovoljeno trgovino z orožjem. Ker nisem bil zadovoljen z odgovorom, sem vajo ponovil.

Tu je prejšnja predsednica vlade zavzela drugo taktiko in je poleg ministrstva za pravosodje zahtevala odgovore še od ministrstva za obrambo in ministrstva za notranje zadeve.

Odgovora ministrstev za pravosodje in obrambo nista omembe vredna.

Mi je pa odgovoril generalni direktor policije Stanislav Veniger: Zavedajoč se tveganja, ki ga predstavlja za življenje in zdravje ljudi orožje, ki se nahaja nenadzorovano oziroma v nezakoniti posesti, je v veljavi vrsta sistemsko uveljavljenih orodij, s katerimi slovenska policija dolgoročno, načrtno odkriva, preprečuje in preiskuje nedovoljene proizvodnje in promet z orožjem. Prvič dobim vzpodbuden odgovor.

Naj ponovim: v preteklem letu je bilo nezakonito uporabljeno strelno orožje, trije mrtvi. Znani strokovnjak za delikventno psihologijo dr. Peter Umek je resno opozoril, da bodo ljudje začeli zaradi katastrofalnega stanja v državi pravico jemati v svoje roke.

Ne glede na »pridobljeno pravico orožarjev« do nedolžnosti in pravico, da obdržijo cekine od nedovoljene trgovine z orožje po osamosvojitvi, bi bilo le dobro vedeti: kje je borovniško orožje, kje orožje z vlakovne kompozicije v Logatcu, ali se ujema številčno stanje orožja po primopredajnih zapisnikih, ki nam jih je zapustila JLA, kje je 1640 pištol, ki naj bi jih ilegalno prek mejnega prehoda Brnik 20. maja 1993 pripeljal Mors in naj bi izginile neznano kam.

Vid Drašček, Vrhnika