Sedemurna razprava je potekala v maniri medsebojnih obtoževanj in očitkov med koalicijskimi in opozicijskimi poslanci.

Koalicija: »Seja je bila izsiljena, torej odveč. Politične razprave o ideoloških razhajanjih ter različnih pogledih na zgodovinska dejstva so navadno zapravljanje časa in denarja, zato zaslužijo naš prezir.«

Opozicijski poslanci so poudarili, da nas članstvo v EU zavezuje za dosledno spoštovanje evropskih vrednot, ki jih je Združena Evropa opredelila v več dokumentih, predvsem v najpomembnejši Resoluciji parlamentarne skupščine sveta Evrope št. 1096 z dne 27. junija 1996 o ukrepih za odpravo negativnih posledic bivših totalitarnih sistemov, vključno s komunističnim, ki so jo podpisale tudi države v tranziciji; prav tako Slovenija. V tej resoluciji je pomembnih vseh 16 točk ukrepov, še posebno 10. ukrep, ki zadeva žrtve protipravnih odvzemov zasebnega premoženja po letu 1945, ki so se izvršili v imenu »revolucionarne preobrazbe družbe« in v imenu »obračuna z osebami, sovražnimi takratnemu režimu«.

Nič manj pomembna ni Resolucija o evropski zavesti in totalitarizmu, ki jo je sprejel evropski parlament 2. aprila 2009 in ki poudarja pomen človekovih pravic ter politično in ekonomsko svobodo, poudarja pa tudi in predvsem ohranitev zgodovinskega spomina, da se strahote in zločini ne tako davne preteklosti ne bi več ponovili. Za Slovenijo, za vse nas, je ključno, da po 22 letih samostojne države končno postanemo pravna in pravična država, ki bo priznala vse pretekle politične zablode ter prenehala kršiti Ustavo RS in neštete zakone. Zato je vsako naše ignoriranje in norčevanje iz dokumentov, ki jih pripravlja in sprejema Združena Evropa (na primer izjava poslanke DL, da je »resolucija 1096 vendar nekaj iz prejšnjega stoletja«! – torej, kaj se bomo s tem ukvarjali, naprej začnimo reševati krizno situacijo!), nespodobno in nepolitično.

Sprava? Tudi denacionalizacija je bistveni del spravnih dejanj, zato jo mora država čim prej končati, saj je to njena politična, pravna in moralna obveza.

V zvezi z 22-letnim vračanjem premoženja je poslanec PS Mödendorfer na tej seji povedal, da je država do sedaj poplačala krivice iz naslova nacionaliziranega zasebnega premoženja v višini 2 milijardi 400 milijonov evrov, kar je za razlaščence podatek, ki ga do danes niso poznali. Zato v imenu razlaščencev prosim poslanca Mödendorferja, da pojasni in javno objavi, ali je to vsota, ki jo je do zdaj izplačala SOD v obveznicah in denarju, ali pa je to skupna vsota oziroma ocenjena vrednost do sedaj vsega vrnjenega premoženja, tudi v naravi.

Zdenka Goriup, ZLRP Ljubljana