Zakon o društvih je glede tega povsem jasen; zastopnik društva ima neomejena pooblastila za zastopanje.* Logično torej sledi, da kdor nima neomejenih pooblastil za zastopanje, ta ni zastopnik. Juhart in Pegan jih nimata.

*Vir: Zakon o društvih s komentarjem Vide Kokalj (2006, st. 41) razlaga, da »društvo samo torej nima poslovne (opravilne) sposobnosti, zato zakon določa, da ga neomejeno zastopa oseba, ki jo ustanovitelji določijo v temeljnem aktu. Takšna oseba je zastopnik društva. Zakon tudi določa, da ima zastopnik društva neomejena pooblastila za zastopanje. Zastopnik društva je najpogosteje predsednik, ni pa nujno.«

Res je sicer, da novi Zakon o društvih dopušča možnost drugega zastopnika, vendar imata tudi v tem primeru oba odločbo UE, da sta odgovorni osebi oziroma zastopnika in sta kot taka vpisana v register AJPES.

Poleg tega, kot v članku navajate sami, Zvezo gluhih in naglušnih zastopata predsednik in podpredsednik. Glede na to, da tudi dr. Pirnat jasno potrdi, da ima društvo izjemoma lahko dva zastopnika, bi bila po vaši interpretaciji (in Kećanovićevi) Matjaž Juhart in mag. Vlado Pegan tretja zastopnika društva, česar pa zakon ne dopušča.

In kar je zelo pomembno, vendar ste to v članku žal »izpustili«, tudi mandatno-volilna komisija si zakon razlaga enako kot mi, zdravorazumsko in v skladu z dosedanjo prakso. Predsednica MVK na seji 14. 3. (glej magnetogram) jasno pove:

»Vemo, kakšne so omejitve pri tem, kdo lahko kandidira in kdo ne. Odgovorni, tisti, ki lahko sklepajo pravne posle v imenu neke organizacije, pač ne morejo biti imenovani.«

Goran Kustura, glavni tajnik NSIOS