Vse navedeno je vzrok, da se število upokojencev na pragu revščine povečuje, vsakršno nadaljnje zmanjševanje pravic pa bi glede na število upokojencev pri nas pomenilo katastrofo nacionalnih razsežnosti.

Skrb zbujajoča in globoko pomenska je izjava predsednice vlade Alenke Bratušek, ki se nanaša na uveljavitev fiskalnega pravila v letu 2015. Meni namreč, da bi to pomenilo bistveno zmanjšanje sredstev za plače, socialne transferje in, kar je za nas upokojence najbolj skrb zbujajoče, napoveduje zmanjšanje pokojnin za celih 30 odstotkov.

Vse prebivalce Slovenije pa tudi upokojence bo prizadejal povečan DDV, ki bo začel veljati 1. julija 2013. Brez dvoma bo zmanjšal kupno moč prebivalstva, pričakovati pa je tudi škodljive posledice v gospodarskih aktivnostih, kar pomeni tudi povečanje brezposelnosti v naši državi. Vse skupaj bo negativno vplivalo na življenjsko raven vseh, še posebno upokojencev.

Pri vsem, kar se dogaja, se upokojenci počutimo povsem zapostavljeni tudi s strani stranke DeSUS, ki na vseh predvolilnih aktivnostih obljublja zagovarjanje interesov slovenskih upokojenk in upokojencev.

Predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec se skorajda na sleherni novinarski konferenci že vrsto let širokousti, kako bo zagovarjal pravice, ki po zakonu pripadajo starejšim generacijam, hkrati pa se sam, skupaj s stranko, v pehanju za funkcijami in osebnimi koristmi, ki mu jih politika, predvsem pa glasovi upokojenk in upokojencev prinašajo, požvižga na osebne stiske svoje volilne baze in brez zadržkov sodeluje v sleherni vladni koaliciji z izgovorom, da stranka zgolj na tak način lahko ščiti interese upokojencev, vse bolj očitno pa je, da pri Erjavcu interesi in prizadetost njegove osnovne volilne populacije niso prioritetnega pomena.

Edina preokupacija omenjenega gospoda je plasiranje lastnih političnih potencialov na mednarodno diplomatsko prizorišče, upokojence pa z manipulativnimi nastopi, populizmom in zavajanjem izkorišča za uresničevanje osebnih političnih ambicij.

Zaradi takšnega ravnanja gospoda Karla Erjavca in stranke DeSUS v celoti smo bili prisiljeni ustanoviti ZSUS z namenom, da opozarjamo javnost in državno politično vodstvo na probleme, ki tarejo seniorje. Kljub temu da smo upokojenci že nekaj let odrinjeni na obrobje političnega dogajanja in se z nami ravna, kot da gre za artikel, ki ima na etiketi pretečen rok uporabe, pa se ne mislimo predati. Tudi dejstvo, da nas država glede dodatka za rekreacijo, ki je dejansko naš letni regres, obravnava kot tretjerazredne državljane, želimo vlado spomniti na enakopravnost, ki nam jo zagotavlja ustava. Pri tem pa želimo odgovorne opomniti na presojo ustavnega sodišča, ki je bila objavljena v javnosti in se nanaša na nepravilnosti okrog regresa javnih uslužbencev v letu 2013. Prepričani smo, da so bile grobo kršene tudi pravice upokojencev, ker se v letu 2013 določenemu številu upokojencev ni izplačal letni dodatek za šport in rekreacijo (regres). Zahtevamo, da se omenjeni dodatek prizadetim upokojencem izplača za leto 2013 kot tudi za tekoče leto.

Menimo tudi, da bi morala imeti država bolj odgovoren odnos do denarnih sredstev, ki so izpuhtela iz države in končala v davčnih oazah. Če država misli resno reševati krizo in ne zgolj izvajati neke površinske čistilne akcije, bi se morali pristojni državni organi intenzivno aktivirati in slediti potem »izginulega« kapitala. Glede neplačanih davkov mora v pravno urejeni državi biti problem rutinsko razrešen.

Zadolževanje, ki zahteva povrnitev dolga s 5- do 6-odstotnimi obrestmi, bo zahtevalo še marsikakšno varčevalno potezo v prihodnosti in veliko bo še odpovedovanja. Tiste, ki so pripeljali državo v stanje krize, je treba postaviti pred sodišče in jim predložiti obračun.

Kljub temu da imajo menedžerji izjemno visoke plače, pa je med njimi, kot kažejo podatki, več kot 90 odstotkov koruptnih osebkov. Podatek je zastrašujoč. Slovenija se je znašla na samem vrhu najbolj skorumpiranih držav na svetu. Sramota brez primere. Potrebujemo sposobne menedžerje, ki ne bodo sramotili ugleda Slovenije.

Od vlade zahtevamo, da nam jasno odgovori, kaj bo z vsemi kriznimi ukrepi, ki ogrožajo življenjsko raven upokojencev in prebivalcev Slovenije v celoti, ko bo minila kriza.

Anton Šutar, PSJ Slavko Kmetič, predsednik ZSUS