Kakor berem, je v Sloveniji 1875 medijev oziroma eden na dobrih tisoč prebivalcev. Trg je še odprt: vsak prebivalec ima svojo resnico, zato je prostora še za skoraj dva milijona medijev. Pa čeprav je resnica le ena sama, ki jo poskušajo čim bolj verno odslikati prvi navedeni mediji. V drugih lahko preberemo tudi to, da so si domobranci prav tako prizadevali za osvoboditev svojega naroda izpod okupatorja, le bali so se, da jih bodo partizani kar postrelili.

Lepa ilustracija, s čim so mladeničem oprali možgane: kot da so bili oni ubogi sužnji iz rimskih časov, partizani pa krvoločne zveri. Ali pa, da je komunizem bavbav, oni pa nedolžni otročički, namesto mam pa je okupatorska vojska pregledala omare in pod posteljo, ali se kje ne skriva ta bavbav.

Prav zanimivo je bilo brati fantazijske pravljice, s katerimi so opravičevali odkritje spominskega obeležja ubogim, na opisani način zapeljanim žrtvam.

Žrtvovali so svoja življenja – pa ne za osvoboditev naroda, ampak za to, da bi konservativci ohranili takratno delitev naroda na tiste, ki si po rojstvu ali premoženju zaslužijo biti oblastniki, in rajo, ki sme ali mora biti tem oblastnikom lojalna in jim služiti.

Zato je bil komunizem bavbav, nasprotovanje ali celo grožnja bogu, veri in še čemu, strah, ki se je plazil po Evropi že za časa Marxa.

Z bednimi poskusi »dokazati«, da je zgodovina tekla drugače kakor pa v resnici, ti ljudje, ne da bi se tega zavedali, pljujejo v lastno skledo. Zato se nima smisla razburjati: pustite jih, saj ne vedo, kaj delajo. Ker pa smo kot sodobna država pooblastili določene ljudi za varovanje ustave (in jih davkoplačevalci zaradi tega tudi plačujemo), zahtevam od ustavnega sodišča, da oceni ustavnost spomenika, odkritega 6. aprila (na dan 73. obletnice okupiranja naše nekdanje domovine s ciljem zasužnjiti slovansko raso), ne pa na primer na obletnico, ko so ti padli v spopadu (24. novembra).

Če se je namreč ukvarjalo s poimenovanjem neke ceste po vojskovodji, ki nas je izvlekel izpod okupatorja in zgrabil tudi priložnost, da je izpeljal spremembo družbenopolitičnega sistema…

Uroš Blatnik, Ljubljana