Pivovarna Laško je od SOD odkupila 440.891 delnic Mercatorja oz. 13,74 odstotka vseh izdanih delnic po ceni 38.000 tolarjev za delnico, so sporočili iz Pivovarne Laško. V družbi, ki je za delež Mercatorja torej plačala 16,7 milijarde tolarjev, bo o preknjižbi delnic delničarje in javnost obvestila po opravljeni transakciji. Gre za dobro dolgoročno portfeljsko naložbo, ki ne bo vplivala na poslovanje družbe, ocenjujejo v Pivovarni Laško.

Istrabenz pa je s KAD podpisal pogodbo o odkupu 492.268 delnic Mercatorja, kar znaša 15,34 odstotka vseh delnic izdajatelja. Sprva se je sicer omenjalo, da je KAD prodal 16,33-odstotni delež v trgovski družbi, vendar pa - kot je pojasnila Vesna Razpotnik iz KAD - je bilo predmet prodaje le 15,34 odstotka delnic, ki so bile v neposredni lasti KAD, medtem ko preostali, manj kot odstotni delež Mercatorja ostaja v lasti Prvega pokojninskega sklada in ostalih skladov KAD.

Kot so sporočili iz Istrabenza, holdinška družba s to potezo dopolnjuje svoj portfelj vrednostnih papirjev z naložbo, ki jo ocenjuje kot ustrezno naložbeno priložnost. V Poslovni sistem Mercator vstopa kot dolgoročni finančni investitor. Tudi Istrabenz je delnice Mercatorja kupil po 38.000 tolarjev, kar za celotni odkupljeni delež znese 18,7 milijarde tolarjev. Istrabenz bo nakup financiral iz lastnih sredstev, je dejal Bavčar.

"Kot smo opredelili v strateškem poslovnem načrtu, poslovanje holdinške družbe Istrabenz opredeljuje njena temeljna dejavnost - upravljanje strateških kapitalskih in portfeljskih naložb s strateškim ciljem iskanja, presojanja in izbire novih naložbenih možnosti na ciljnih trgih. Znotraj tega je naložba v delnice Poslovnega sistema Mercator logična, ustrezna in pravočasna odločitev. Kot lastnik bomo v okviru zakonskih možnosti podpirali razvojne usmeritve družbe," je izjavil predsednik uprave Istrabenza Igor Bavčar.

Na vprašanje, kako ocenjuje izjave nadzornega sveta KAD, da so Mercatorjeve delnice prodali zaradi pričakovanih nižjih donosov "najboljšega soseda" zaradi večje konkurence, je Bavčar dejal, da ne želi komentirati pričakovanja drugih udeležencev na trgu in lastnikov.

Predsednik LDS Anton Rop je prodajo deležev KAD in SOD v Mercatorju na današnji novinarski konferenci označil za največje oškodovanje državne lastnine in davkoplačevalcev v zgodovini Slovenije. Po njegovi oceni se giblje znesek oškodovanja med 25 in 30 milijardami tolarjev, kar je primerljivo z 2900 stanovanji ali šestimi falconi.

Nadzorni svet KAD je, tako Rop, v četrtek odobril prodajo Mercatorja, ne da bi se seznanil z vsebino pogodbe. Članom nadzornega sveta so pogodbo predstavili le ustno, kar je po Ropovih besedah mogoče le zato, ker je bil posel sklenjen vnaprej in sta ga odobrila premier in finančni minister, zato si pogodbi niso upali nasprotovati. Ob tem je zanikal trditve KAD, da je nadzorni svet odobril sklenitev pogodbe soglasno; član LDS Ciril Pucko se je namreč pri glasovanju vzdržal.

Rop je opozoril, da je prodajo deleža KAD v Mercatorju Istrabenzu vodil predsednik uprave KAD Tomaž Toplak, ki je hkrati podpredsednik nadzornega sveta Istrabenza. Toplak je torej Mercatorjeve delnice prodal sam sebi.

Sklenjeni posel je po Ropovi oceni nedvomno škodljiv, čeprav je hkrati priznal, da ne pozna vseh elementov pogodbe. Sam je tako danes zahteval, da se v začetku prihodnjega tedna skliče izredno sejo komisije DZ za nadzor proračuna in drugih javnih financ, kjer naj bi se tako člani komisije kot povabljeni strokovnjaki končno lahko seznanili s pogodbo. Ko jo bodo preučili, se bodo odločili za nadaljnje korake, med katerimi je Rop omenil zahtevo po izničenju pogodbe ter politični in materialni odgovornosti vpletenih.

Predsednik države Janez Drnovšek je danes vnovič zavrnil komentar v zvezi z odločitvijo KAD in SOD o prodaji deležev v Mercatorju. Po njegovih besedah to ni stvar predsednika države, zato bi bil takšen komentar "povsem neprimeren".

Tečaj delnice Mercatorja se je po razkritju odkupne cene znižal. Z delnico Mercatorja se je največ trgovalo po ceni 36.600 tolarjev, enotni tečaj pa se je oblikoval pri vrednosti 36.602 tolarja. Kot je za STA povedal Marko Garbajs iz borzno posredniške hiše Ilirika, je bila delnica Mercatorja že pred časom vredna 38.000 tolarjev."Če sta največja lastnika, Kapitalska družba (KAD) in Slovenska odškodninska družba (SOD), delnice prodala po ceni 38.000 tolarjev, to pomeni, da poslovanje družbe najverjetneje poznata bolje od manjših delničarjev. Zavedati pa se je treba, da ta cena vključuje tudi prevzemno premijo," je poudaril. Dodal je še, da je povsem mogoče, da je v ozadju prodaje Mercatorjevih delnic tudi kakšna druga pogodba, s katero bosta kupca pokrila razliko med nakupno in trenutno tržno ceno.