Vloga in povezovalnost (?) Obalnih galerij Piran pri tem projektu ni bila nikoli vprašljiva v času, ko je bil nedavno preminuli ravnatelj Toni Biloslav. Nekaj mesecev po njegovi smrti pa se bo skupina strokovnjakov pogovarjala in kustosinji Majdi Božeglav Japelj in Obalnim galerijam pomagala pri preverjanju te vloge. Glede na sestavo udeležencev simpozija sem prepričana, da se nekateri udeleženci o navedenem pogovorijo kar ob dnevni kavici (Božeglav Japelj, Skrinar, Hoyer) in za to ni potreben honoriran simpozij. Skulpture na Formi vivi na polotoku Seča govorijo same zase, kakor tudi mnoge druge, postavljene na širšem obalnem področju od Pirana do Škofij.

Res je, da smo v finančni krizi, vendar je bilo sredstev za izvedbo vedno premalo, vedno so bili potrebni posebni napori za realizacijo projekta kiparskega simpozija (izvaja se vsako liho leto že več kot 50 let). Toda portoroška Forma viva je bila edina, katere delovanje ni nikoli prenehalo, kar ugotavlja ob ponovni oživitvi Forme vive v Kostanjevici tudi Goran Milovanovič v svojem prispevku v reviji Rast »Pol stoletja Forme vive«.

Sredstva, ki so jih Obalne galerije Piran v svojem letošnjem programu namenile za Formo vivo 2013, znašajo približno 7000 evrov. Sprašujem se, ali bodo s pogovornim kiparskim simpozijem izvedli program, ki naj bi bil ustvarjalen, torej na delovišču Forme vive na polotoku Seča? Nas bo preverjanje vloge Obalnih galerij stala ta predvidena sredstva? Predvidevam, da bodo ta porabljena za honorar udeležencev simpozija, njihove potne stroške, nastanitev in pogostitev. Ali bo namen tega pogovornega simpozija izzvenel kot opravičilo ali utemeljitev odgovornih – ni denarja za izvedbo pravega, »pa smo le nekaj naredili in...«? Ali je smiselno tako razmetavati denar in hkrati tarnati, da denarja ni ali da ga je premalo? Kaj na to pravi Svet zavoda, kaj financer Občina Piran?

Kaj na to pravi vedno pišoči Andrej Medved?

Sama sem bila del kolektiva Obalnih galerij Piran, zato me takšen odnos po liniji najmanjšega odpora žalosti. Prepričana sem, da se simpozij lahko izvede na delovišču v septembru 2013, pa čeprav z enim samim umetnikom, izbranim na ustreznem razpisu. A je zato treba »delati« in ne »hoditi v službo«.

Upam, da bodo odgovorni pozvali Obalne galerije, da izvedejo kiparski simpozij na delovišču, ali pa razmislili in sredstva Obalnim galerijam za pogovorni simpozij vzeli oziroma jih namenili za kaj bolj smiselnega in potrebnega, na primer prepotrebno publikacijo o simpoziju, opremo skulptur na polotoku Seča…

Novka Jenko, Izola