V Finančni upravi RS se ne želimo opredeljevati do očitkov o nepravilnostih v konkretnem postopku, saj bodo ti predmet obravnave v pritožbenem in morebitnih nadaljnjih postopkih pred sodišči. Obravnavani postopek je del ciljno usmerjenih nadzorov na področju ugotavljanja razkoraka med premoženjem (trošenjem) zavezancev in njihovimi prijavljenimi dohodki. Finančna uprava RS je doslej izvedla že več kot 300 tovrstnih postopkov, v katerih je bilo izdanih 180 odmernih odločb. Zoper navedene odločbe je bilo podanih 128 pritožb, od katerih pa so bile le v 4 primerih zadeve vrnjene v ponovni postopek. Pri izbiri zavezancev za izvedbo takšnega postopka so vsi zavezanci obravnavani enako, saj se izbira opravi z uporabo objektivnih kriterijev na podlagi podatkov, ki jih davčni organ pridobi iz različnih virov. Poudariti želimo, da so bistvena postopkovna in vsebinska vprašanja v teh postopkih že potrjena s strani organa druge stopnje ter Upravnega sodišča RS in Vrhovnega sodišča RS.

Ob tem ugotavljamo, da se zavezanci oziroma njihovi pooblaščenci ob pomanjkanju vsebinskih argumentov pogosto zatekajo k sklicevanju na postopkovne nepravilnosti, kršitve uredbe o upravnem poslovanju in podobno. Gre za pravno dopustno prakso, ki pa običajno ni učinkovita. Po mnenju Finančne uprave RS so bolj sporni poskusi osebne diskreditacije dela inšpektorjev in dela samega organa v medijih, z enostranskim navajanjem okoliščin tekočega postopka ter neargumentiranimi namigi o zunanjih vplivih na delo davčnega organa. Inšpektorji Finančne uprave svoje delo opravljajo kot pooblaščene uradne osebe organa in ne v lastnem interesu in svojem imenu. Njihove strokovne odločitve in vodeni postopki so predmet presoje pritožbenih in nadzornih organov in ne predmet razprave v medijih.

Ne glede na končni rezultat postopka poskusi diskreditacije inšpektorjev kot posameznikov in organa ne morejo s strokovnega vidika vplivati na odločitev, hkrati pa tudi ne pripomorejo k oblikovanju kvalitetnejšega sodelovanja organa z zavezanci za davek in njihovimi pooblaščenci, niti k dvigu davčne kulture v državi. Odgovornost za to pa poleg Finančne uprave RS nosijo tudi osebe, ki se profesionalno ukvarjajo s svetovanjem v davčnih postopkih.

Stojan Glavač, Odnosi z javnostmi, Finančna uprava RS