1. Očitno niso demokratične, saj jasno povejo, da član stranke ne sme razmišljati samostojno.

2. Očitno je po njihovem sporočilu strankarsko ubogljivost treba šteti za pomembnejšo od zakonskih določil, kdo sme delovati v KPK, četudi so zakon sprejele parlamentarne stranke.

3. Očitno je za njih nesprejemljivo, da bi vodenje KPK prevzel nekdo, ki ni iz Ljubljane in torej ne spada v običajne kroge lobiranja. (To je pokazal tudi primer novinarja, ki ga je zavrnila že komisija.)

4. Očitno so tako zelo navajene biti pristranske namesto primerno celovite v svojem delovanju, da vsakomur pripisujejo izključno enostranskost, četudi so v zakonodajo (vsaj za sodišča in sodne postopke) vnesle predpis, da je celovitost obvezna. KPK je del pravosodnega delovanja, ali ne?

5. Očitno so tako zelo navajene biti nepoštene, da si ne znajo predstavljati, da bi nekdo bil hkrati pošten in član neke stranke.

6. Očitno jim opustitev članstva v neki stranki ne pomeni, da se je človek otresel vpliva tiste stranke, skladnega z njihovimi (protipravnimi!) navadami. To seveda pomeni, da menijo, da tisti izmed njih samih, ki so nekoč bili v neki drugi stranki, še vedno delujejo skladno z načeli in pravili ter programi nekdanje stranke, ne nujno sedanje stranke.

7. Očitno so pozabile, da status parlamentarne stranke zahteva, da skrbijo za koristi celotne Slovenije, ne njenih posamičnih delov in lobističnih pristranskih skupin, še manj zgolj članov ali celo zgolj najbolj vplivnih članov posamične stranke.

8. Očitno so pozabile, da je naloga KPK skrbeti za družbeno odgovornost, ki po opredelitvi Evropske unije (2011) pomeni pot iz krize s pomočjo truda za celovitost, v tistem delu navad ljudi, ki nasprotujejo družbeni odgovornosti kot odgovornosti za vplive na družbo, ker s korupcijo uveljavljajo ozke in kratkoročne, celotni družbi škodljive interese.

9. Očitno s takim ravnanjem podpirajo pravico vplivnih do zlorabe vpliva. Zato je toliko bolj čudno, da jih podpira društvo pisateljev, saj po definiciji združuje pronicljive avtorje.

10. Očitno jih mika protiustavno ravnanje, ko se ne uresničujejo njihovi lastni interesi.

Glede na navedeno je torej treba odpoklicati njih, ne predsednika države in novega vodstva KPK.

Matjaž Mulej, Maribor