Predsednik vlade Janez Janša ne bije boja s sindikati, ki so mu rušili slabo banko in državni holding, niti z državnim svetom ali Pozitivno Slovenijo in tremi poslanci, ki so v torek tik pred polnočjo vložili zahtevo za referenduma. Predsednik vlade Janez Janša bije boj z državljani! »Ti ne smejo odločati! Pod nobenim pogojem jim ne smemo dovoliti besede,« sporočajo prvaki koalicijskih strank. Vse topove so z izdatno podporo istomislečih sicer usmerili v predlagatelje referendumov, opozicijo, ki da je premierju s tem »napovedala vojno«. A čemu? Saj na referendumu ne bo odločalo 30 poslancev. Odločali bodo državljani in teh se vlada tako zelo boji, da je vse napore usmerila v preprečitev možnosti, da bi lahko izrazili svoje mnenje. Na vsakem koraku nam sporočajo, da ni časa, da ne vemo, za kaj gre, da je zakonska materija, o kateri bi odločali na referendumu, preveč zapletena, preveč strokovna. Moramo jim preprosto zaupati, ker delajo zgolj v skupno dobro, člani vlade in poslanci koalicije, vsi skupaj sami strokovnjaki.

A nekaj mora biti hudo narobe, če ženejo vladajoči garnituri največji strah v kosti prav njeni lastni državljani. Če bi vlada pol toliko časa namenila pojasnjevanju svojih ukrepov in iskanju konsenza, kot ga je namenila grožnjam in stricem iz ozadja, bi bile bančne bilance že čiste in z razpravami bi prešli na resnično potrebne spremembe pokojninske in delovne zakonodaje. Spremembe, ki jih je aktualni premier lani sam pomagal rušiti, a takrat so bili državljani, nezadovoljni s takratno vlado, njegovi zavezniki.

Tudi največji nasprotniki referendumov priznavajo, da sta oba zakona slaba, čeprav s čiščenjem bančnih bilanc zamujamo in so spremembe v upravljanju državnega premoženja v tem trenutku vse prej kot prioriteta. Skrb, ki jo delijo, je, kaj bomo z referendumi sporočili mednarodni javnosti, mednarodnim finančnim trgom, in grozijo s prihodom trojice. Predsednik vlade je šel celo tako daleč, da je zagrozil, da bo v tem primeru vlada dobila še večja pooblastila in bo najprej sledila sprememba referendumske zakonodaje. Kaj nam sporoča predsednik vlade, ko »žali boga«, da je obsojen na »izkrivljen proporcionalni sistem«, ko bi mu bil pa veliko ljubši večinski sistem, v katerem bi (ne po zadnjih volitvah) vladal sam brez nepredvidljivih koalicijskih partneric? Kaj nam sporoča predsedniški kandidat desnice, ko meni, da bi moral imeti predsednik vlade večja pooblastila? Bo že tako, da mu, generalu, kot je, najbolj ustrezajo izredne razmere in je zdaj v odkrit boj poslal svoje vojake. Najprej ministra za notranje zadeve, ki je ugotovil, da je kar 800 podpisov od 3200 ob zahtevi sindikata, najbolj organizirane skupine v državi, za referendum o slabi banki nečitljivih. Presenetila jih je opozicija, a s to bo skušal zdaj opraviti predsednik parlamenta. Ni mu všeč, da so kopirali podpise, pa čeprav lahko vsakega od 30 poslancev sam vpraša, ali je dal podpis za razpis referenduma ali ne. Ampak to se jim verjetno ne bi izšlo. Tudi na ustavno sodišče bodo šli, če bo treba, kakšno odločitev pričakuje, je pravosodni minister jasno povedal.

Ugled parlamenta je na psu, a zadnjih dvajset let v Sloveniji še nikoli ni bila tako kot zdaj na psu demokracija. Država da bo izgubila suverenost, to najvišjo oblast, nad katero ni nobene višje? Po Jean-Jacquesu Rousseauju je subjekt suverene oblasti ljudstvo s svojo voljo, ki mora biti izražena v zakonih. A potemtakem Slovenija še ima suverenost, ki jo je mogoče izgubiti, ali pa bi se s prihodom trojice zgolj zamenjali tisti, ki nam suverenost kratijo?