Ta teden se je na političnem prizorišču južne sosede zgodil precejšen pretres, ko je premier Zoran Milanović odstavil finančnega ministra in strankarskega kolega Slavka Linića. Razlog je bila še ena afera sicer precej priljubljenega ministra: državni proračun naj bi oškodoval za 3,5 milijona evrov, ko se je podpisal pod državni odkup petkrat precenjenega kmetijskega zemljišča podjetja Spačva, ki so ga reševali pred stečajem. Milanović je že prej prišel navzkriž z Linićem zaradi ravnanja ob aferi s posojili Hrvaške banke za obnovo in razvoj. Zdaj je očitno ocenil, da si več ne more privoščiti, da se na njegovo Socialdemokratsko stranko (SDP), na vlado in posledično nanj lepijo afere, kakršne so pripisovali nekdaj vladajoči HDZ – nekdanji premier Ivo Sanader se je pred sodiščem znašel tudi zaradi domnevnega prejemanja provizije v aferi s precenjenim odkupom nepremičnine…

Potem pa se je Milanoviću zgodila stranka. Odstavitev Linića, nekdanjega reškega župana, je spravila na noge politično-gospodarski milje tretjega največjega mesta. Na čelu kritikov sta sedanji župan Vojko Obersnel in Milanovićev sicer največji kritik v stranki Zlatko Komadina, podpredsednik SDP in vodja primorsko-goranske županije, ki ima sedež na Reki. Ter seveda Linić. Če so Milanoviću prej očitali, da stranko vodi preveč hierarhično, je zdaj doživel prvi veliki notranji izziv po zmagi na volitvah leta 2011. Očitni razlog je Linić, a dejstvo je tudi, da je vlada nepriljubljena (ne podpirata je skoraj dve tretjini vprašanih), SDP pa izgublja podporo, ki je padla pod dvajset odstotkov, kar vse maje Milanovićev položaj. Tudi na evropskih volitvah ji napovedujejo slab rezultat. Afera Linić za to gotovo ne bi bila prvi razlog, ne bo pa manjkalo takšnih interpretacij: »Nisem naiven in nisem od včeraj v politiki, zato verjamem, da bodo imeli zadnji dogodki na rezultat volitev vpliv,« denimo pravi Tonino Picula, nekdanji zunanji minister – ki se ga tudi omenja kot naslednika Milanovića na čelu SDP…

Zaenkrat se zdi, da so se v stranki uspeli dogovoriti za premirje do evropskih volitev. A če bo rezultat tam zares slab, se lahko v SDP zgodi resnejši notranji vihar in spraševanje, kdo je najboljši človek, ki naj stranko popelje na parlamentarne volitve prihodnje leto. Če bi se v SDP začel razkol oziroma bi zamenjala voditelja, pa bi bile precej verjetne tudi predčasne volitve. O tem, kam takšen scenarij v največji vladajoči stranki lahko pelje, se namreč Hrvati kljub temu, da o njih zaenkrat govori le opozicija, lahko podučijo pri svojih severnih sosedih.