Ljubljansko okrožno sodišče je stečajni upraviteljici družbe Gina Romani Kruhar Puc dovolilo prodajo nepremičnin, ki predstavljajo glavni vir za poplačilo vseh Gininih upnikov. Tem propadla družba skupno dolguje skoraj 80 milijonov evrov. Sodišče je presodilo, da je najboljši način prodaje zemljišč zavezujoče zbiranje ponudb.

Kruhar-Pučeva bo zemljišča prodajala v dveh sklopih. Prvi sklop predstavljajo parcele, ki ležijo na območju, za katerega Gina, ko je še poslovala, ni pridobila gradbenega dovoljenja. Ta zemljišča bodo naprodaj po ceni 12,5 milijona evrov. Drugi sklop zemljišč pa bo Kruhar-Pučeva poskušala prodati za približno 42,7 milijona evrov.

Spet se odpira vprašanje komunalnega prispevka

Kruhar-Pučevo smo zaman poskušali priklicati za pojasnila, kdaj bo objavila poziv za zbiranje zavezujočih ponudb, ki bo natančno opredelil pogoje prodaje. Izvedeti smo namreč želeli, ali so izhodiščne cene tako visoke, ker naj bi drugi sklop zemljišč imel veljavno gradbeno dovoljenje in ker naj bi bila zemljišča komunalno opremljena, saj teh podatkov sklep sodišča ni razkril.

A navedene cene so identične tistim, ki so zapisane v enem od sklepov upniškega odbora Gine iz oktobra lani. Če sklepamo po tem, je kvadratni meter omenjenih zemljišč ocenjen na 950 evrov, poleg tega pa je bilo k vrednosti drugega sklopa zemljišč prišteto še gradbeno dovoljenje in tudi komunalni prispevek. Slednje je nekoliko sporno, saj je Mestna občina Ljubljana v stečaju prijavila terjatev zaradi neplačanega komunalnega prispevka, ker ji Gina tega nikoli ni plačala, zato tudi občina ni komunalno opremila zemljišč. Vrednost zemljišč bi lahko bila torej nižja.

Za komentar smo vprašali tudi na mestno občino, a izhodiščne cene niso želeli komentirati, ker še niso videli javnega poziva za prodajo. Toda vodja mestne službe za pravne zadeve Jasna Plazl je zagotovila, da je bila občinska terjatev iz naslova komunalnega prispevka v stečajnem postopku v celoti priznana. To poenostavljeno pomeni, da zemljišča niso komunalno opremljena in da jih občini ni treba opremiti, dokler ne bo sklenila pogodbe z novim investitorjem.

Sodni cenilec Boris Pajnkihar, ki je na prošnjo stečajne upraviteljice opravil več cenitev omenjenih zemljišč, je dejal, da se ne spomni, da je Ginino nepremično premoženje ocenil tako visoko. »Je pa res, da je mogoče bolje, če stečajna upraviteljica prodajo nepremičnin začne z višjo ceno, saj ima tako večje možnosti, da jih bo na koncu prodala po takšni vrednosti, ki bo za upnike sprejemljiva,« je dejal Pajnkihar, ki je dodal, da kupci premoženja iz stečajnih postopkov radi kalkulirajo in počakajo na drugo, tretjo ali celo še poznejšo prodajo, ker stečajni upravitelji ceno znižujejo zaradi pomanjkanja zanimanja.

Izhodiščna cena dvakrat višja od cenitve

Zakaj sta izhodiščni ceni nepremičnin skoraj dvakrat višji od ocene, ki jo je za Kruhar-Pučevo pripravil lani, Pajnkihar ni znal povedati, a pojasnil je, da so cenitve sodno zapriseženih cenilcev pomembne le zato, da stečajni upravitelji premoženja ne bi prodali pod njegovo realno vrednostjo in tako oškodovali upnike v stečajnih postopkih.

Z izhodiščnima cenama in z načinom prodaje nepremičnin pa očitno niso bili zadovoljni na Hypo Alpe Adria Banki, ki je ena izmed treh ločitvenih upnikov. V Hypu so namreč menili, da sta izhodiščni ceni previsoki in da bi bila boljša prodaja z javno dražbo, saj da je bolj transparentna in ker dražitelji neposredno višajo ceno, je razvidno iz sklepa okrožnega sodišča. A slednje Hypovega mnenja ni upoštevalo, češ da bi kršili načelo enakega obravnavanja upnikov v stečajnem postopku. Upoštevanje Hypovega predloga, ki je hipotekarni upnik in si želi čimprejšnjega poplačila dolga, bi namreč prineslo korist le slednjemu, je bilo razbrati iz obrazložitve okrožnega sodišča.