Lov na zaklad, vragolije z gusarjem, plezanje, plavanje, ogled filma, ki mu sledi bovling, lutkovna predstava, ogled pravih viteških oklepov, izvajanje eksperimentov, druženje z divjimi živalmi ali spoznavanje grajske kuhinje. Vse več staršev organizacijo rojstnodnevne zabave svojega otroka prepusti animatorjem, ki mlademu slavljencu in njegovim povabljencem običajno priredijo dvourni program športnih aktivnosti ali ustvarjanja, v ceno pa so ob animaciji in najemu prostora včasih všteti še prigrizki in brezalkoholna pijača, le redko tudi torta. Izključno s prirejanjem otroških rojstnodnevnih zabav se v Ljubljani sicer ukvarja le redko kdo, imajo pa zato muzeji, gledališča, kopališča, plesne šole, mladinski centri in športna društva, ki v svojih prostorih pripravljajo tudi rojstnodnevna rajanja, polne roke dela. Ponekod je zaradi velikega zanimanja priporočljivo prostor in želen program praznovanja rezervirati vsaj en mesec pred samim dogodkom.

Arheozabave, urbana praznovanja in čofotanje v vodi

Čeprav so mnenja na spletnih forumih različna, saj so nekateri starši prepričani, da »se znajo otroci najbolje zabavati sami, hkrati pa te zabave niso nič posebnega, saj je enako, kot če bi bili otroci še dve uri v vrtcu«, pa se drugi, včasih tudi zaradi prostorske ali časovne stiske, raje odločijo prav za organizirano praznovanje. »Nisem pripravljena prevzeti odgovornosti za deset do dvanajst otrok. Raje plačam in jih peljem nekam, kjer se imajo fino,« je pred časom zapisala ena od mam.

Da starši vse pogosteje pripravo praznovanja rojstnega dne prepustijo animatorjem v katerem od kopališč, športnih društev ali kulturno-izobraževalnih ustanov, v zadnjem času opažajo tudi organizatorji. »Upada zanimanja ni, letos beležimo celo porast rojstnodnevnih zabav, ki jih je kar še enkrat več kot na primer lani,« je povedala Nina Vošnjak iz Narodnega muzeja, kjer na mesec v povprečju priredijo trinajst rojstnodnevnih »arheozabav« v obliki doživljajsko-ustvarjalnih delavnic, slavljenec pa lahko izbira kar med devetimi različnimi koncepti zabave. »Marca smo imeli kar 31 praznovanj,« sta vedno več zanimanja prav tako opazili Urša Karer in Mojca Obid iz ljubljanskega Mestnega muzeja, kjer slavljencem in njihovi povabljeni druščini ponujajo pet tematsko različnih rojstnodnevnih zabav, na mesec pa dobijo od dvajset do trideset rezervacij. Za dobri dve uri zabave je v Mestnem muzeju treba odšteti od 120 do 140 evrov, odvisno od starosti otrok, v ceno so všteta še vabila, ki jih pošljejo staršem, da jih natisnejo in povabijo prijatelje, v sklopu nekaterih delavnic pa slavljenec dobi tudi muzejsko darilo. »Starši prinesejo torto, pijačo in prigrizke s seboj. Krožnike, kozarce, pribor in nož za torto dobijo v muzeju,« dodajata Karerjeva in Obidova.

Zabave predvsem za sedem- in osemletnike

Če so prigrizki, najpogosteje je to kos pice za vsakega otroka in brezalkoholna pijača, ponekod še vključeni v ceno, ki jo morajo starši odšteti za zabavni rojstnodnevni program, pa morajo za torto, ki je običajno nepogrešljivi del vsakega rojstnodnevnega praznovanja, domala povsod poskrbeti sami ali pa zanjo doplačati. Torta je na primer všteta v ceno praznovanja v Vodnem mestu Atlantis, v športnem parku Urban Roof jo lahko priskrbijo, a je zanjo treba doplačati, medtem ko večina organizatorjev priskrbi le krožničke, pribor in nož za rezanje torte, ki jo sami naročijo in potem tudi dostavijo starši gostitelja.

»Otroci, ki praznujejo pri nas, so običajno stari od pet do trinajst let, največ med njimi je sedem- in osemletnikov,« je pojasnila Ana Jarc iz Urban Roofa, kjer pod urbano streho ponujajo praznovanje, ki vključuje osnove alternativnih športov, kot so rolanje, rolkanje in športno plezanje ter hiphop in breakdance. »Ker je trenutno priljubljena pesem Gangnam style, smo plesne aktivnosti prilagodili tudi temu,« še pove Jarčeva in doda, da so v ceno, ta se giblje med 130 in 215 evri, odvisno od tega, katere športne aktivnosti vključuje program in koliko otrok je povabljenih, všteti tudi prigrizki: »Staršem raje predlagamo zdrave prigrizke, kot je suho sadje ali oreščki, namesto gaziranih pijač pa postrežemo sokove, vodo in ledeni čaj.«

Tudi v Narodnem muzeju najpogosteje rajajo otroci prve in druge triade, vedno pogosteje pa prirejajo zabave tudi petletnikom. »Priporočamo, da termin rezervirate vsaj en mesec pred praznovanjem,« tako kot številni drugi organizatorji svetujejo tudi v tem muzeju.