Čeprav so želeli arhitekti iz ateljeja Atelier arhitekti, ki so pod vodstvom arhitekta Jurija Kobeta zasnovali prenovo Petkovškovega nabrežja, »z novimi razglednimi ložami prekiniti zgoščenost tamkajšnjih gostinskih vrtov«, njihova namera za zdaj ni uspela. Da so na prenovljenem nabrežju gostinci postavili še več miz kot minula leta, kar vzbuja nezadovoljstvo pri sprehajalcih, so opazili tudi na ljubljanski mestni občini, vendar so sklenili, da zoper nepravilnosti ne bodo ukrepali vsaj še ta teden. »Po projektu je površin za gostinske vrtove precej manj, kot pa jih je sedaj dejansko uporabljenih,« so pred časom priznali na občinskem oddelku za urejanje prostora in pojasnili, da so nekatere mize ob lokalih pomaknjene približno en meter preveč proti reki, prav tako pa so preveč ob rob nabrežja postavljene tudi mize vzdolž novih kaskadnih klopi. Čeprav trenutna postavitev miz ni v skladu z načrti, pa bodo na občini z ukrepi počakali na zaključek evropskega košarkarskega prvenstva.

Čakajo na konec košarkarskega prvenstva

»Odločitev, da se smejo gostinski vrtovi v mestnem središču v času evropskega prvenstva v košarki razširiti, med njimi tudi tisti na Petkovškovem nabrežju, je sprejela občinska delovna skupina za organizacijo Eurobasketa 2013. V mestu je namreč v času prvenstva veliko obiskovalcev in spremljajočih prireditev, kar ustvarja tudi potrebe po več površinah za gostinstvo,« odločitev pojasnjujejo na občini in dodajajo, da je bilo na nabrežju še nedavno tudi gradbišče, zaradi česar so bili lastniki lokalov ovirani pri uporabi predvidenih zunanjih javnih površin za gostinsko dejavnost. Hkrati obljubljajo, da bodo po končanem prvenstvu na prenovljenem nabrežju vzpostavili ureditev, ki je bila predvidena: »Ta bo zagotovila dovolj javnih površin tako za gostinske lokale kot tudi za sprehajalce in za posedanje na javnih klopeh zunaj lokalov ter tudi za namestitev stojal za kolesa in druge mestne opreme.«

Če sprehajalci na svoj prostor na nabrežju še čakajo, pa so gostinci, ki so se s prenovo odpovedali tudi lesenim podestom, ki so označevali njihove gostinske vrtove, z dolgo pričakovano novo podobo nabrežja zadovoljni, prav tako z izpolnjeno obljubo občine, da se bodo dela končala v septembru.

Letos izdali 140 dovoljenj za gostinske vrtove

Neprekinjena kolona gostinskih mizic se vije tudi po Cankarjevem nabrežju na desni in Hribarjevem na levi strani, vendar na občini ob tem pojasnjujejo, da na drugih nabrežjih, kjer lahko gostje še zadnje sončne žarke lovijo na tamkajšnjih gostinskih vrtovih, podobnih težav za zdaj ne opažajo. Bodo pa, tako kot vsako leto, občinski inšpektorji tudi letos pregledali vse gostinske vrtove, postavljene na javni površini, in preverili sklenjene pogodbe. »Občinski inšpektorat je lani in letos do konec julija skupaj izvedel 659 opravil, pri čemer je izdal 29 odločb o odstranitvi vrtov, izrekel 64 opozoril in izdal 19 odločb o prekršku,« je pojasnila vodja inšpektorata Bogomira Skvarča Jesenšek. Lani je tako odločbo za odstranitev vrtov prejelo osemnajst gostincev, v letošnjem letu pa za zdaj enajst.

Na občinskem oddelku za gospodarske dejavnosti in promet še pojasnjujejo, da se število gostinskih vrtov na prenovljenih območjih v ožjem mestnem jedru za zdaj še ni povečalo, kot se bistveno tudi ni spremenilo število gostinskih vrtov. Letos so na občini izdali 140 dovoljenj za gostinske vrtove, kar je šestnajst manj kot lani, v občinski proračun pa se je letos z naslova uporabnin za gostinske vrtove od januarja do konca junija zlilo nekaj manj kot 400 tisočakov.