Stanovalci so na shodu kričali »Zmagali bomo!«

Zapornice morajo umakniti

Okrajno sodišče v Ljubljani je namreč danes izdalo začasno sodno odredbo, v kateri piše, da morata podjetji Tristan devetnajst in Giposs takoj prenehati s postavljanjem zapornic.

Najkasneje v 24 urah, torej do sobote popoldne pa sta dolžni tudi "položiti vse zapornice, ki so že bile postavljene na parkirnih mestih tako da z njih odstranita ključavnice, in zapornice spustita, tako da bo možno neovirano uporabljati parkirne prostore". V nasprotnem primeru bo na njegove stroške to storil sodni izvršitelj.

Če ne bosta ravnala v skladu s sodno odredbo, jima grozi tudi denarna kazen v višini 5000 evrov, je še razvidno iz sodne odredbe.

Janković poslal varnostnike domov

Ko je na prizorišče shoda prišel ljubljanski župan Zoran Janković, je medijem ukazal, naj nehajo snemati in slikati, saj se želi s stanovalci pogovoriti sam. Z njimi se je sprehodil po parkirišču in se pogovoril.

Potem je šel do varnostnikov in jim naročil, naj pokličejo šefa, nakar je vse od njih poslal domov. Obljubil jim je, da bo pri njihovem vodji posredoval sam in da ga bo prosil, naj jih na Gotsko ulico ne pošilja več.

Stanovalcem je dejal, da je prepričan, da bodo vse tožbe dobili, in da imajo stanovalci podporo MOL. „Smo na isti strani. Je pa treba počakati na sodišče – to je edini način, da kaj zares dosežemo,“ jim je rekel.

Dolgoročno se brez sodišča težave ne da rešiti

Sodišče je za območje v Gotski že izdalo pravnomočno sodbo, po kateri je Mestna občina Ljubljana (MOL) že lastnik cest, medtem ko postopek za zelenice in parkirišča še traja, je povedal župan. Tudi zato je prepričan, da bo MOL tožbe zoper Giposs dobila. Do takrat pa bo na žalost treba potrpeti, saj se drugače, razen na sodišču, dolgoročno tega problema ne da rešiti, je dejal Janković.

Medsebojnih sodnih sporov med MOL in Gipossom je sicer več kot deset, je dejal Janković in pojasnil, da so natančno poročilo pripravili za nadzorni odbor občine. Da Giposs mesto toži za okoli šest milijonov evrov, tožbe MOL proti Gipossu in Bojanu Gjuri, ki je od Gipossa odkupil nekaj parcel, pa so vredne okoli štiri milijone evrov, pa je oktobra pojasnil odvetnik MOL Rok Koren.

Giposs je predvsem v 60. in 70. letih minulega stoletja v Ljubljani gradil več stavb in se v zemljiško knjigo vpisal kot lastnik zemljišč, za katera na MOL trdijo, da so v njihovi lasti oziroma lasti etažnih lastnikov bližnjih stavb. Pravni postopki na sodiščih tečejo že več let, večina se jih je začela med letoma 2003 in 2005, nekatere nasprotne tožbe pa tudi pozneje, je dejal Koren.

Na občini so v sredo pojasnili, da je od leta 2005 v teku postopek, ki problematizira domnevno lastninsko pravico podjetja Giposs tudi na območju parkirišč ob Gotski ulici. Giposs je po njihovih pojasnilih v zemljiško knjigo kot lastnik teh zemljišč vpisan nezakonito.