Minister za zdravje Tomaž Gantar in minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak, ki sta včeraj vendarle obiskala Hišo hospica, sta spet govorila o kratkoročni rešitvi, dokler ne bo zakonske možnosti za podelitev koncesije. »Tako ministrstvo kot društvo Hospic se bosta trudila čim prej najti partnerja, ki bi zagotavljal strokovno kritje zdravstvene nege, ki ga društvo kot tako danes nima,« je dejal Gantar, ki je kot najbolj primerno partnersko ustanovo omenil negovalno bolnišnico ali dom za starejše.

Kot smo že poročali, so se v Hiši hospica že dogovarjali z eno od zasebnih klinik, da bi preko pogodbe z njimi lahko začeli črpati sredstva za zdravstveni del programa, predvidena v Splošnem dogovoru za leto 2013. Vendar pa ta možnost ni več aktualna, kajti nosilec zdravstvene dejavnosti mora opravljati neakutno bolnišnično obravnavo, četudi bi bilo partnerstvo zvedeno izključno na transfer omenjenih sredstev.

»Tudi v prihodnje bo treba zagotoviti določena sredstva, treba pa je poudariti, da so tudi v tujini rešitve financiranja hiš hospica zelo različne in ni države, ki bi to financirala izključno iz zdravstvene blagajne,« je še poudaril Gantar.

Vizjak je ob tem dejal, da bi bila lahko nacionalna strategija socialnega varstva, na podlagi katere bo mogoče razpisati koncesije za kratkotrajne namestitve, sprejeta v roku meseca ali dveh, še toliko časa pa bo potrebnega, da bodo znani rezultati razpisa. »Sistemska rešitev za v prihodnje je torej ponujena. Kot rečeno, pa je možnih virov financiranja več. To so lahko tudi programi socialnega varstva, pri čemer bomo pozorni, da bodo kriteriji pri izboru nediskriminatorni do te hiše.«

»Koncesija sama po sebi ne rešuje nič«

Vodja hiše Tatjana Fink je bila včeraj zelo zadovoljna, da sta se ministra odzvala vabilu. »Dobro je, da sta prišla in da končno vesta, o čem se sploh pogovarjamo. Zdi se mi, da sta bila precej presenečena nad tem, kar sta videla tukaj.«

Kljub temu kakšnih bistveno novih rešitev nismo slišali, še pravijo v hiši. Zdravnik Dean Klančič iz Zdravstvenega zavoda Revita, ki pogodbeno dela v hiši, je oster: »Kar zadeva koncesijo, je to pravzaprav še najlažje podeliti. Ministrstvo ima diskrecijsko pravico in bi to lahko storilo že danes. Vendar koncesija sama po sebi ne rešuje nič, če program ni ustrezno ovrednoten.« V splošnem dogovoru je za Hišo hospica predviden znesek 20,62 evra na osebo na dan, a po besedah Finkove ostaja vprašanje, ali bo tako vrednoten tudi po (morebitni) pridobitvi koncesije ministrstva za socialne zadeve. Medtem ko na ministrstvu zagotavljajo, da je ta znesek predviden zgolj za premoščanje vmesnega obdobja, vodja hiše pravi, da bo ministrstvo za socialne zadeve program ovrednotilo na podlagi predloga ministrstva za zdravje, kar pomeni, da bi znesek lahko ostal enak.

Ministroma so na sestanku sicer omenili tudi možnost sklenitve pogodbe, po kateri bi Hiša hospica postala izobraževalni center, podobno kot je denimo Dom Iris, ki deluje v okviru Inštituta za rehabilitacijo, demonstracijski center. Na tak način bi ne nazadnje lahko črpali tudi evropska sredstva, pravijo v hiši.