Na Mestni občini Ljubljana so se očitno ušteli pri ocenjevanju vrednosti obnove Hale Tivoli, saj smo izvedeli, da želi župan Zoran Janković mestne svetnike še ta teden zbrati na izredni seji mestnega sveta, da bi potrdili rebalans proračuna. Ta bo zagotovil dodatna sredstva za obnovo dvorane pred evropskim košarkarskim prvenstvom, so potrdili tudi na mestnem oddelku za odnose z javnostjo. Neuradno smo izvedeli, da naj bi bila izredna seja že jutri.

Mestna občina trenutno razpolaga z 1,2 milijona evrov državnih in evropskih sredstev ter s 4,1 milijona evrov lastnega denarja. Koliko bodo svetniki dodatno namenili za obnovo Hale Tivoli, bo znano ob objavi poziva za izredno sejo mestnega sveta, vendar gre glede na razpoložljiva sredstva in višino ponudb gradbincev pričakovati, da manjka več milijonov evrov. Ob sklicu seje bo tudi jasno, kateremu proračunskemu uporabniku bodo vzeli denar, ki ga potrebujejo za obnovo dvorane, kjer naj bi potekal skupinski del košarkarskega prvenstva.

Hitenje občine s sklicem izredne seje je logično, kajti zakon o javnem naročanju določa, da mora naročnik, ki nima zagotovljenega dovolj denarja za oddajo javnega naročila, razpis ponoviti. To za mestno občino nikakor ne bi bila ugodna rešitev, saj bi bila s tem ogrožena pravočasna obnova dvorane pred evropskim košarkarskim prvenstvom. Gradbena dela bi se namreč morala začeti že prihodnji teden, obnova pa bi bila v tem primeru končana do 15. avgusta, so nam pred časom povedali v mestni službi za javna naročila. Omenimo še, da je ministrstvo za infrastrukturo in prostor občini že izdalo gradbeno dovoljenje za obnovo, vendar to za zdaj še ni pravnomočno.

Da nekaj ni v redu z ocenjeno vrednostjo obnove, so na neki način nakazale že ponudbe sedmih družb, ki se potegujejo za obnovo Hale Tivoli. Na magistratu so namreč ocenili, da je obnova vredna 5,58 milijona evrov, ponudbe kandidatov pa so se vrtele od 9,54 do 11,63 milijona evrov.

Od kod tako velik razkorak pri vrednotenju obnove Hale Tivoli, na občini včeraj niso pojasnili. Velja pa poudariti, da bi lahko občina, če bi presodila, da so ponudbe gradbincev nerealne, te izločila, a si tega po drugi strani ne morejo privoščiti, saj nimajo časa za nov razpis.

Z vsemi omenjenimi težavami je zelo verjetno povezano tudi zavlačevanje občine z odločitvijo o izbiri najugodnejšega ponudnika, ki se vleče že dva tedna. Zaradi zapletov bodo verjetno zamudili tudi že prvi rok, ki so si ga postavili, to je, da izvajalca prenove izberejo do 25. aprila. In tudi če bo mestna občina v prihodnjih dneh izbrala katerega od ponudnikov, bo morala pred podpisom pogodbe počakati na iztek roka za morebitne revizijske zahtevke. V skladu z zakonom o pravnem varstvu v postopkih javnega naročanja imajo namreč vsi neizbrani ponudniki osem delovnih dni časa od prejema odločitve mestne občine o oddaji naročila pravico, da se pritožijo na to odločitev.

Mestna občina izbira izvajalca med sedmimi ponudniki, med katerimi bo izbrala tistega, ki bo na pogajanjih ponudil najnižjo ceno. Na papirju za zdaj najbolje kaže Gradisu skupini G, čigar ponudba je bila slabih 1,2 milijona evrov nižja od druge najnižje ponudbe. A kljub najnižji ceni je bila tudi Gradisova ponudba krepko višja od ocenjene vrednosti obnove, ki jo je v razpisni dokumentaciji za opravljanje nadzora pri obnovi navedla mestna občina.