Ko je oktobra lani svetniška skupina NSi mestno občino pozvala, naj pripravi odlok o prepovedi uživanja alkoholnih pijač na javnih krajih, jo je mestna uprava zavrnila z argumentom, da za urejanje tega področja nimajo pravne podlage v slovenski zakonodaji. A se v NSi z Mojco Kucler Dolinar na čelu ne dajo in tokrat zahtevajo obravnavo njihovega predloga odloka še v mestnem svetu. Pravno podlago so našli v zakonu o lokalni samoupravi, natančneje v členu, ki določa, da občina skrbi za red na svojem območju, in dodali, da se je učinkovitost takšne prepovedi že pokazala v nekaj slovenskih občinah.

Zakon po mnenju prebivalcev ne deluje

Alkohol je po mnenju predlagateljev tudi glavni vzrok za kaljenje nočnega reda in miru, predvsem je problematično množično popivanje mladih v Trnovskem pristanu, v okolici Cirkusa, Kina Šiška in Maximarketa. Tamkajšnji prebivalci se povečini strinjajo, da zakon o omejevanju alkohola, ki prepoveduje prodajo alkoholnih pijač mlajšim od 18 let, očitno ne deluje, zato bi morala mestna občina sprejeti tovrsten odlok.

Nadzor nad izvajanjem prepovedi, s katero bi predvsem mladim sporočili, da je popivanje družbeno nesprejemljivo, bi po predlogu NSi opravljali mestni redarji, ki bi lahko izrekli opozorilo ali globo v višini 100 evrov. Kadar bi popivale osebe, mlajše od 14 let, bi obvestili starše, mladoletnim osebam, starejšim od 14 let, pa bi izrekli vzgojni ukrep.

Svetniki bodo svojo odločitev, ali represivno stopiti v boj s popivanjem, podali na seji 15. aprila. V svetniškem klubu Liste Zorana Jankovića, ki ima večino v mestnem svetu, naj bi se do osnutka odloka opredelili na naslednji seji svetniške skupine. Za zdaj pravijo, da se z osnovnim namenom te prepovedi strinjajo, saj razumejo nezadovoljstvo prebivalcev, ki živijo v neposredni bližini predelov, kjer se običajno zbirajo mladi, vendar se ob tem sprašujejo, ali je prepoved res pravi ukrep in v kolikšni meri lahko to problematiko urejamo že na podlagi veljavnih predpisov.

»Načeloma se bolj nagibamo k temu, da bi namesto prepovedovanja, več pozornosti namenjali ozaveščanju ter spreminjanju stanja duha v družbi. To bo na dolgi rok bolj učinkovito,« so še prepričani mestni svetniki, ki jih vodi podžupan Aleš Čerin. Njihovi odgovori pa so do potankosti usklajeni z mnenjem vodstva mestne občine, kjer odgovarjajo, da si s svojimi svojimi projekti in programi pa tudi z vsakoletnimi javnimi razpisi prizadevajo med mladimi dvigniti stopnjo zavesti o škodljivosti zlorabe alkohola. »Ti ukrepi so učinkovitejši od golega prepovedovanja,« še dodajajo v prepričanju, da s takšno prepovedjo ne bi rešili problema, ampak bi ga zgolj premaknili v zasebne prostore, kjer bi prav tako prihajalo do kršitev javnega reda in miru.

Prikrajšali bi prireditve

Svoje stališče jasno izražajo še v svetniški skupini DeSUS, ki jih NSi ni prepričala s svojimi argumenti. Njihov svetnik Aleš Kardelj je prepričan, da je odlok konservativen, preveč represivno naravnan in da ne bo preprečil vandalskega popivanja mladih. »Gre za širši družbeni problem, ki se ga izogibamo kompleksno reševati. Prireditve ob veselem decembru, razgibanem poletju ter še mnoge druge v Ljubljani pa bi bile s takim odlokom prikrajšane,« še meni Kardelj.

Če bo odlok sprejet ali ne, pa predlagatelji prepovedi od Mestne občine Ljubljana pričakujejo, da se bo celostno spopadla s problemom in v najkrajšem času ustanovila strokovno komisijo, ki bo pripravila strategijo omejevanja rabe alkohola v občini.