Janković odstop senata obžaluje, saj meni, da je komisija potrebna, a da mora vsako njeno načelno mnenje dobiti možnost, da se lahko na sodišču ali potrdi ali ovrže. Tako župan prestolnice podpira na eni strani večja pooblastila KPK, a tudi njeno večjo odgovornost.

Roko v ogenj za sodelavce

Glede morebitnih sprememb zakonodaje na tem področju pa je Janković na današnji novinarski konferenci dejal, da ni nikjer zasledil, da bi komisija v DZ posredovala kakršenkoli predlog ali dokument.

Vse tri člane senata KPK, predsednika Gorana Klemenčiča, podpredsednika Roka Praprotnika in podpredsednico Liljano Selinšek, je povabil, naj pridejo na Mestno občino Ljubljana (MOL) in na kateremkoli oddelku, projektu ali razpisu poskusijo dokazati obstoj kakšnega koruptivnega tveganja. »Jaz dam roko v ogenj za svoje sodelavce,« je poudaril.

Velika moč KPK

Ob tem je pojasnil, da so pred nekaj meseci dobili prijavo zaradi suma korupcije pri zaposlitvi hčerke nekdanjega predsednika republike Danila Türka, Helene Türk, v javnem zavodu Ljubljanski grad. Preiskavo je KPK odstopila delovnemu inšpektorju, na občini pa so že dobili odločbo inšpektorata. V njej je po Jankovićevih besedah navedeno, da je dovolj pisno opozorilo, ker gre za »prekršek neznatnega pomena, storjen v olajševalnih okoliščinah«.

Janković je danes poudaril še, da je imelo v njegovem primeru načelno mnenje KPK večjo moč kot mnenja policije, tožilstva in sodstva skupaj.

Gre namreč za enega najodmevnejših primerov KPK, januarsko poročilo o nadzoru nad premoženjskim stanjem predsednikov strank DZ, v katerem ugotavljajo, da je poleg prvaka SDS Janeza Janše sistematično kršil protikorupcijsko zakonodajo tudi Janković, takratni predsednik PS. Objava poročila je povzročila koalicijsko krizo, pozneje pa tudi razpad takratne Janševe vlade, Janković pa se je umaknil z vrha PS.