Na seji študentskega zbora Študentske organizacije Univerze v Ljubljani (ŠOU LJ) poslanci kljub široki podpori niso potrdili sprememb poslovnika, ki so se nanašale na institut referenduma. V ozadju razprave, ki jo je že pred tedni odprla študentska skupina Iskra, je bil sicer ves čas referendum v zvezi z investicijo ŠOU LJ v Hotel K4, ki naj bi zrastel na Kersnikovi, a bi bil ta lahko v vsakem primeru izveden samo po stari (oziroma obstoječi) zakonodaji. Ta pa je po mnenju vseh poslanskih klubov nedemokratična in zato potrebna reformiranja. A vendarle – tokrat ne.

Za optimalne rešitve potrebno več časa in več usklajevanj

Resnici na ljubo, pred glasovanjem s predlaganimi spremembami ni bil povsem zadovoljen nihče, tudi ne predlagatelji. »V procesu usklajevanja je bilo vloženih toliko amandmajev, da se je predlog precej oddaljil od tega, kar smo prvotno želeli, a gre kljub temu za pomemben korak naprej,« je dejal Klemen Knez iz Iskre. S tem se je strinjal tudi generalni sekretar ŠOU LJ Domen Kos iz študentske skupine Modro za študente, ki je sicer poudaril, da bi bilo za optimalne rešitve potrebno več časa in več usklajevanj, vendar pa da so predlagane spremembe pomemben prispevek k bolj demokratični zakonodaji.

Kot smo že poročali, je namreč referendum po aktualnem poslovniku tako rekoč neizvedljiv, saj je potreben 20-odstotni kvorum, volilno skrinjico pa je ŠOU LJ dolžan namestiti zgolj na svojem sedežu, kar pomeni, da bi se moralo v enem dnevu (lahko tudi konec tedna ali med počitnicami) na sedežu organizacije zvrstiti 10 tisoč študentov. Da gre za povsem neuporaben institut, dokazuje tudi dejstvo, da še nikoli ni bil niti preizkušen v praksi.

Proti spremembam, med katerimi je bila ključna ta, da bi morale biti volilne skrinjice na vseh fakultetah, ni glasoval nihče. 27 poslancev je predlog podprlo, sedem poslancev, vsi iz skupine Povezani, pa je bilo vzdržanih, s čimer ni bila zagotovljena dvotretjinska večina. Predsednik poslanskega kluba Blaž Račnik je dejal, da se s spremembami niso strinjali in da je za takšne posege v poslovnik potrebnega bistveno več časa, zato se tudi niso trudili z vlaganjem amandmajev. Referendum o investiciji v Hotel K4, za katerega so Iskrini poslanci vložili podpise tik pred sejo, sicer načeloma podpira.

Zavodu K6/4 60 tisoč evrov posojila

Na dnevnem redu je bil tudi zavod K6/4, vendar pa je bila ta točka na predlog direktorja Aleša Logarja zaprta za javnost. Kot je kasneje povedal, ne želi ničesar skrivati, skrbeli naj bi ga le morebitni občutljivi osebni podatki v dokumentaciji, ki jo je predstavljal poslancem. Prednje je namreč stopil s prošnjo, da v luči težke situacije, v kateri je zavod, potrdijo posojilno pogodbo v višini 60 tisoč evrov. »V resnici bi potrebovali pol milijona evrov, da saniramo celoten dolg. Doslej smo ga uspeli zmanjšati za sto tisoč, tudi na račun zmanjševanja števila zaposlenih. 60 tisoč evrov potrebujemo za poplačilo upnikov in za zagotavljanje likvidnosti v mrtvi sezoni, ko K4 ne obratuje.«

Logar obljublja tudi, da bo z novo sezono klub že na nogah. »Sestati se nameravam s kruji, ki delujejo v K4, in se z njimi posvetovati, kako naprej, saj so ravno oni tisti, ki najbolje vedo.« O detajlih nove programske sheme še ne želi, pravi pa, da je navdih črpal iz tujine. Očitke o komercializaciji odločno zavrača. Na vprašanje, kdaj bodo znani rezultati revizije za leti 2011 in 2012, pa odgovarja, da predvidoma v prihodnjih štirinajstih dneh.