V črne majice oblečeni fantje in dekleta so v ponedeljek zvečer s premišljenimi gibi zavzeli zelenico pred eno od stavb Dijaškega doma Ivana Cankarja (DIC) na Poljanski cesti, medtem ko je udarna glasba daleč naokoli vabila k ogledu ne povsem običajnega performansa na prostem. »Ni mi dobro!« je v temno nebo zavpil eden od nastopajočih, kakor odmev pa se je za njim ponovil »Nije mi dobro!« bosanskega kolega. Precej jasno, a hkrati tudi simbolično so tako mladi udeleženci kreativne izmenjave predstavili svoj pogled na svet in kako se ta danes odziva na njih.

»Opazi me!«, »Poslušaj me!«, »Tukaj sem!« so skakljali drug za drugim in nagovarjali tistega visoko nad njimi, ki je nazorno predstavljal tiste, ki imajo ignorantski odnos do mladih. Hkrati so bili nastopajoči v glasbeno-gibalnem performansu kritični do zdravstvenega sistema, do onesnaževanja okolja, z besednimi in nebesednimi parolami so se spotaknili ob nepotizem, odvisnost od sodobne tehnologije, neravnovesje med teorijo in prakso ter izrazili zaskrbljenost nad odhajanjem mladih v tujino. »Biti državljan ne pomeni samo poslušati, ampak tudi zahtevati,« pa je bil njihov zaključek predstave in tedna, v katerem so skupaj ugotavljali, kaj je treba spremeniti, da bo svet lepši.

Bog daj zdravja

Kot manifest so v KUD Pozitiv, ki domuje v kleti enega od dijaških domov, članom Pavarotti centra iz Mostarja in Teatra 34 iz Novega Sada ponudili dogajanje v največjem ljubljanskem srednješolskem okolišu – več tisoč mladih na Poljanski cesti utesnjujejo zapornice in začrtana parkirišča, fizični bivalni prostor se zmanjšuje. »Posadi si nekaj na beton!« so bili umetniki ostri v predstavi do tistega v vlogi funkcionarja, ki se je dogovarjal za nov gradbeni posel, najbolj pa so se z ekologijo ukvarjali tisti, ki so na izmenjavi obiskovali delavnice ulične umetnosti. »Nismo delali neestetskih političnih grafitov, ampak smo polepšali tla med domovi z grafiti cvetja, ki delujejo kot nekakšni grobovi nekdanjim zelenicam, ki so zdaj asfaltirane,« je pojasnil eden od mentorjev Đorđe Marković. Likovni umetniki so naredili tudi parole za teater, tako da so v prometne znake dodali nove simbole – delo na cesti je denimo zamenjalo zalivanje trave.

»Bog daj zdravja, ostalo pa bomo že nekako, mi vedno odgovorijo,« odnos starejših generacij do mladih karikira bodoči igralec Damir Čobo iz Bosne. Na Balkanu so mladi še zlasti zapostavljeni, pravi, a skupaj so močnejši. Tudi predstava, v kateri je sodeloval, se zato konča z optimizmom – mladi posameznik se pridruži protestom. Mladi vseh treh narodnosti v projektu BITI državljan so se strinjali, da so zelenice, prostor in prihodnost tisto, česar si želijo, hkrati pa bi radi pri mladih dosegli prehod iz pasivnosti v aktivnost, ne pa zgolj še enega všečka na facebooku. »Revolucije se ne dviguje z računalniško miško,« je bilo zato eno od sporočil zaključnega performansa na zelenici. A ni dovolj samo participacija, opozarja Aljaž Rudolf iz Celja, ampak je treba nujno ponuditi tudi rešitve.

Najprej je treba začeti pri sebi

»Prostor za izražanje v naših državah ni tako ozek, kolikor se je pomembno vprašati, ali si mladi tega sploh želijo,« pogreša samoiniciativnost tako pri mlajši kot pri starejši generaciji Bosanka Amina Hođić. Študentka Aleksandra Ibrajter iz Novega Sada pa na drugi strani odkrito priznava, da je ena od tistih, ki spremljajo proteste zgolj na spletu. Vedno je negotova, koliko ljudi ima sploh enako mnenje, a je ravno na izmenjavi v slovenski prestolnici ugotovila, da obstaja mnogo mladih, ki želijo aktivno participirati v družbi. »Slovenijo bomo zapustili ohrabreni, da se lahko zedinimo, če imamo dovolj volje,« je prepričana Ibrajterjeva in upa, da bo tudi Srbija kmalu vstala – ne zgolj takrat, ko ujamejo kakšnega vojnega zločinca, ampak iz drugih razlogov, ki jih ne manjka. Vsak naj začne najprej pri sebi, saj tudi majhne stvari lahko povzročijo spremembe, jo ob tem dopolni predstavnica Slovenije Sanja Halb iz Prekmurja, ki med šolanjem živi v Ljubljani in zagotavlja, da dijaki ne bodo pustili, da še tistih nekaj zelenic okoli dijaških domov prekrije asfalt.