Direktorju Energetike Ljubljana Hrvoju Draškoviću, direktorju Termoelektrarne-toplarne Samu Lozeju in obrambnemu ministru Romanu Jakiču je skupno dvoje: vsi so tesni sodelavci ljubljanskega župana Zorana Jankovića in vsi so se včeraj znašli v kriminalistični preiskavi. Sumi gospodarskega kriminala so povezani s ključnim Jankovićevim projektom – športno dvorano in stadionom v Stožicah.

Pod drobnogledom organov pregona so bili tokrat javni podjetji Energetika Ljubljana in Ljubljanska parkirišča in tržnice (LPT) ter javni zavod Šport Ljubljana, ki so vsi v lasti Mestne občine Ljubljana. Policisti so v času preiskave po neuradnih informacijah pridržali Draškovića in nekdanjega direktorja LPT Lozeja. Nekdanjega direktorja Športa Ljubljana Jakiča, ki je bil med hišno preiskavo na vladnem obisku v Rusiji, kjer je obtičal zaradi okvare vladnega falcona, bodo kriminalisti zaslišali v prihodnjih dneh.

V posebno kočljivem položaju se je, tako kaže, znašel direktor Energetike Ljubljana Drašković, ki naj bi po ugotovitvah policistov leta 2010 z Grepom podpisal kupo-prodajno pogodbo za nakup prostorov centralne hladilnice v športnem parku v Stožicah in avgusta 2011 še aneks k tej pogodbi v skupni vrednosti približno tri milijone evrov. Drašković naj bi pogodbo in aneks sklenil kljub vedenju, da bosta občina in Grep podjetju podelila brezplačno služnost, ugotavljajo policisti. Ob tem je direktor NPU Darko Majhenič dodal, da javno podjetje očitno ni niti preverilo zemljiškoknjižnega stanja, saj je kupilo prostor, ki je obremenjen s hipoteko. Zagrožena kazen za to kaznivo dejanje je do osem let zapora.

Iz letnih poročil Energetike Ljubljana je razbrati, da je Energetika pismo o nameri za ureditev hladilnice z Grepom podpisala že leta 2009. Toda v letnih poročilih za leti 2009 in 2010 nakupa prostora v Stožicah niso izrecno omenjali. Kljub temu poročila kažejo, da je Energetika Grepu leta 2010 nakazala skupno 1,5 milijona evrov, leto pozneje pa še 1,6 milijona, pri čemer pa niso navedli, kakšen je namen teh plačil. Ob tem velja omeniti, da so sistem daljinskega hlajenja uredili prvenstveno, da bi nanj priključili tudi trgovsko-zabaviščni center v Stožicah. Ravno ta bi moral biti največji odjemalec daljinskega hlajenja.

Ob tem velja dodati, da je bil v času spornega nakupa predsednik nadzornega sveta Energetike ravno Samo Lozej, ki je avgusta letos postal celo prvi nadzornik Slovenske odškodninske družbe.

Pogodbo sklenili le zato, da so od bank pridobili denar

Se je pa Lozej skupaj z Jakičem znašel v kriminalistični preiskavi zaradi pogodbe o upravljanju poslovnih prostorov in najemu parkirnih mest v Stožicah, ki bi Grepu kot upravljalcu na letni ravni prinesla 1,8 milijona evrov. Policisti sumijo, da sta direktorja Grepa Uroš Ogrin in Zlatko Sraka tudi na podlagi sporne pogodbe konzorcij sedmih bank prepričala o odobritvi posojila v višini 115 milijonov evrov. Po prepričanju policistov naj bi vsi podpisniki pogodbe vedeli, da tak dogovor sklepajo izključno z namenom, da lahko Grep začne črpati kredit, je pojasnil direktor Majhenič. Še več, zatrdil je, da so vsi vedeli, da občina sploh ne potrebuje z dogovorom najetih površin in da so bile cene za najem tudi bistveno previsoke.

Na mestni občini smo vprašali, ali je resnično sklenila takšno pogodbo, vendar odgovora nismo prejeli. Po naših zanesljivih informacijah pa naj bi župan Zoran Janković, Jakič in Lozej z Grepom resnično sklenili omenjeno pogodbo, a ta nikoli ni bila izvršena. Grep naj namreč ne bi izpolnjeval svojega dela pogodbenih obveznosti, zato ni izdal nobenega računa, posledično pa ni dobil niti evra za parkirišča.

Velja spomniti, da je bila omenjena pogodba z občino kot eden izmed pogojev za pridobitev kredita navedena tudi v študiji revizijske hiše KPMG o rentabilnosti projekta stožiškega nakupovalnega središča. Izdelavo študije sta pred odobritvijo kredita Grepu naročili Nova Ljubljanska banka in SID banka. Maja 2010, ko je bila študija pripravljena, pogodba še ni obstajala, je razbrati iz študije KPMG, ki jo hranimo v uredništvu.

Jakič je po prihodu iz Rusije zatrdil, da sporna pogodba ni bila realizirana zaradi odložilnih pogojev, ki niso bili nikoli izpolnjeni. »Tako ni povzročila nikakršnih finančnih posledic niti občini, niti Športu Ljubljana, niti davkoplačevalcem,« je dejal Jakič in zatrdil, da se s pogodbo nihče ni mogel okoristiti.

Drugi preiskovanci so bili včeraj z izjavami skopi. Predstavnica za stike z javnostmi Energetike Rechelle Narat sploh ni vedela, ali pri njih poteka kriminalistična preiskava ali ne. Priklicati smo poskusili tudi direktorja Draškovića, ki na klice ni odgovarjal. Lozejev odvetnik Gorazd Fišer je dejal le, da je preiskava potekala korektno. Z informacijami so bili skopi tudi v Športu Ljubljana, LPT in na mestni občini, s katere so sporočili le, da se bo župan odzval predvidoma danes, saj želi naprej pri sodelavcih preveriti, za kaj sploh gre.

Lani pridobljene korespondence zbudile sume policistov

Toda težko je verjeti, da Janković ne ve, kaj je bil predmet preiskav, saj jih je NPU sprožil zaradi informacij iz elektronskih dopisovanj, ki so jih kriminalisti pridobili med lanskoletnimi hišnimi preiskavami, ko so obiskali mestno občino, Jankovićev dom, domova njegovih sinov, sedež Grepa in domova obeh direktorjev Grepa.

Čeprav je od lanskoletne preiskave minilo že več kot eno leto, NPU še ni ovadil nikogar od lani preiskovanih. Vodja specializiranega državnega tožilstva Harij Furlan je že pred časom pojasnil, da gre v primeru Janković za več sklopov, ki se preiskujejo in so med seboj povezani. »Če bi se odločili, da se poda ovadba samo za en sklop, jo že napišemo. Če pa tožilec in kriminalisti ocenijo, da gre za tako prepletene zadeve, ki jih je pametneje obravnavati skupaj, pa terja preiskava več časa,« je takrat dejal Furlan.