Ideja o sodobnem centru za razvoj slovenske gimnastike sega že v leto 2005, ko sta slovenska telovadca Aljaž Pegan in Mitja Petkovšek v Avstraliji postala svetovna prvaka. Od takrat je ta projekt vseskozi na precej turbulentni poti, letošnje leto pa bi lahko bilo zanj odločilno. Predvsem bo o njegovi usodi odločil uspeh prijave na razpis za sofinanciranje investicij v javno športno-rekreacijsko infrastrukturo, ki bi ga moralo sicer ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport objaviti že decembra. »Računamo na najboljše in na čim večji obseg sofinanciranja,« so za zdaj še redkobesedni na občinskem oddelku za šport.

Do rezultatov mogoče šele maja

Potem ko je junija lani Gimnastična zveza Slovenije dokončno priznala, da kljub velikemu prizadevanju ne bo zmogla zagotoviti svojega deleža, so se na Mestni občini Ljubljana odločili, da projekt izpeljejo sami. Tako bodo poleg 13.600 kvadratnih metrov velikega zemljišča na Viču priskrbeli tudi denar za dokončanje centra. A seveda so ob prevzemu finančnega bremena celotne naložbe ob Gerbičevi in Koprski ulici začeli vse bolj računati na pomoč v obliki evropskih sredstev. Tako so tudi v zadnjem rebalansu proračuna že optimistično računali na 6,4 milijona evrov iz evropskega sklada za regionalni razvoj. Ob tem bi sami za ta projekt letos namenili okoli 725.000 evrov, prihodnje leto pa še okoli 4,5 milijona evrov.

Na včeraj objavljenem razpisu bo ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport skupno podelilo 7,8 milijona evrov, večinoma iz Evropske unije, manjši del pa bo šel iz državnega proračuna. »Sofinancirali se bodo objekti državnega oziroma regionalnega značaja z neposrednim vplivom na razvoj turizma,« je zapisano v besedilu razpisa, ki hkrati določa, da morajo projekti povečati vadbene površine na prebivalca v turistični destinaciji. Ta pogoj je kot nalašč za Ljubljano, saj je v osrednjeslovenski regiji le 1,61 kvadratna metra površin za vadbo na prebivalca, kar pa je tudi najmanj v državi.

»Zaključek projekta je predviden konec leta 2014,« so nam odgovorili na občini, medtem ko bodo na ministrstvu odprli prispele pogodbe šele 4. marca oziroma bodo prijavitelji o rezultatih obveščeni šele v roku 45 dni od tega datuma. Ob tem so postavili še dva časovna roka: izvajalce del morajo prijavitelji izbrati do konca leta 2014, naložbo pa morajo končati najkasneje do 15. avgusta prihodnje leto.

Pogoj: vrednost do deset milijonov

Na projektu sodobnega športnega centra, namenjenega samo gimnastiki, je sicer že zelo veliko narejenega, saj ga je Gimnastična zveza Slovenije vodila zelo zavzeto. S takšnim centrom bi se namreč izpolnile več kot 40 let trajajoče sanje slovenskih telovadcev. Tako je izbrana že arhitekturna rešitev, sprejet je tudi občinski prostorski podrobni načrt in pripravljena je večina dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja. Prav zato je pričakovati, da bo dala občina prednost temu projektu pred drugo športno infrastrukturo, saj je pogoj razpisa tudi, da se posamezna lokalna skupnost lahko prijavi samo z enim projektom.

Trenutno poteka revizija projektne dokumentacije, ki jo je izdelala Gimnastična zveza Slovenije, še odgovarjajo na občinskem oddelku za šport, v okviru postopka javno-zasebnega partnerstva z zvezo pa naj bi doslej nastalo za 14.856 evrov stroškov. O vrednosti naložbe, ki so jo v preteklosti ocenjevali na 11,5 milijona evrov, pa še dodajajo: »Kakšna bo vrednost projekta, bo najprej znano po izbiri vseh izvajalcev na javnih razpisih.« Toda najbrž jo bodo morali definirati še veliko prej, če želijo pridobiti evropska sredstva. Eden od pogojev razpisa je namreč tudi, da projekt ni dražji od deset milijonov evrov (brez DDV), po podatkih iz prvotnega investicijskega programa pa bi okoli 7,2 milijona evrov stala samo gradnja gimnastičnega centra. Ta naj bi obsegal dve športni dvorani, večnamensko telovadnico, dve manjši telovadnici in še nekaj pisarn ter sejno sobo.