Pred skoraj tremi leti so na Mestni občini Ljubljana predstavili projekt »Ljubljana, pametno mesto« v želji združiti različne pobude k večji okoljski učinkovitosti, hkrati pa obveščati in osveščati meščane. V tem duhu je sredi septembra lani sledila še akcija zbiranja predlogov »Ljubljana si ti!«. »Pogled javnosti je za nas zelo dragocen,« pojasnjuje Nataša Jazbinšek Seršen z občinskega oddelka za varstvo okolja, kjer naj bi jim zbrani predlogi služili kot izhodišče za pripravo novega programa varstva okolja za obdobje od 2014 do 2020.

V treh mesecih so na spletni strani našteli kar 375 predlogov – od zelo konkretnih rešitev do utopičnih zamisli. Med njimi so denimo ideja o predvajanju klasične glasbe v parku Zvezda, manjšem številu okrasnih lučk v veselem decembru in osvetlitvi Poti spominov in tovarištva s solarnimi lučmi. Predlogi so pokazali tudi, da meščani pogrešajo več košev za pasje iztrebke in nevarne odpadke, samopostrežne pralnice za perilo in fitnes na prostem.

Največ všečkov, ki so jih podelili obiskovalci strani, sta dobila tramvaj in ogrevani stekleni nadstrešek med Figovcem in Šubičevo ulico, največ predlogov pa je bilo zagotovo s prometnega področja. Tu so na prvem mestu boljše kolesarske povezave, širitev mreže Bicikelj in izboljšanje povezave Šentvida z Bežigradom, tako da bi mestni avtobusi vozili po obvoznici. Predlagali so tudi brezplačno vožnjo z LPP v nekaterih terminih in ekološke taksije.

Od pručk do urbanega čebelarstva

Čeprav že od leta 2008 deluje poseben servis pobude meščanov na občinski spletni strani, pa so se na občini odločili, da zaradi dobrega odziva ostane odprta tudi omenjena iniciativa. Vsak mesec bodo podelili pet praktičnih nagrad, prav tako pa bodo ravno danes nagradili tri predloge, podane med septembrom in decembrom. V ožji izbor je strokovna komisija izbrala 14 svežih, a relevantnih predlogov. Na energetskem področju so to sončni zbiralniki na postajališčih mestnih avtobusov, kjer bi si lahko čakajoči napolnili mobilne telefone, na področju odpadkov postavitev zbiralnikov za zamaške in na socialnem področju ureditev prostorov za medsebojno pomoč pri učenju.

Da bi omogočili vstop in izstop pri vseh vratih avtobusa, uredili ekspres popravljalnice koles in pručke za čakajoče kolesarje, uvedli krožno avtobusno linijo po obvoznici in hitre kolesarske poti brez ustavljanj, pa so predlogi s področja prometa in mobilnosti. Med najboljšimi je še šest predlogov s področja bivanja: razdeljevanje semen cvetlic občanom, tekmovanje za najbolj urejeno sosesko, namestitev zabojnikov, kamor bi za nagrado smeti metale vrane, zasaditev užitnih grmičkov in sadnih dreves okoli blokovskih naselij, urbano čebelarstvo in uvedba reciklatorjev vode, ki uporabljeno pitno vodo uporabijo za splakovanje straniščnih školjk.

Širitev Biciklja bo?

Eden izmed kriterijev za uvrstitev v ožji izbor je bil tudi izvedljivost po tehnični in formalni plati. Toda koliko od teh predlogov bo res uvrščenih v novi program za varstvo okolja? »Tisti predlogi, ki so v naši pristojnosti in ki lahko pomembno prispevajo k uresničevanju ciljev in naše vizije, bodo zagotovo deležni posebne pozornosti in obravnave,« skromno odgovarja Jazbinšek-Seršenova. Da v ožji izbor niso uvrstili širitve sistema Bicikelj, na kar se je nanašalo zelo veliko predlogov, po njenih besedah ne kaže na to, da želja Ljubljančanov ne upoštevajo, ampak zgolj na to, da ta projekt že teče.