Projekta potekata na dveh lokacijah: eden na območju bodoče podzemne zbiralnice komunalnih odpadkov, drugi pa pod podzemno parkirno hišo Kozolec. Oba projekta so morali v zimskem času zaradi obilnega snega ustaviti. Projekt na območju zbiralnice odpadkov so začeli decembra in bo predvidoma zaključen v roku desetih dni. Pod parkirno hišo pa so z izkopavanji začeli že leta 2011, vendar so morali projekt za eno leto prekiniti zaradi težav z gradbenim dovoljenjem investitorja. Tam bo izkopavanje po Horvatovih besedah trajalo še dober mesec.

Arheologi so v sklopu projektov doslej odkrili že 200 rimskodobnih grobov. Pokojnike so v obdobju prevlade krščanske vere pokopavali s številnimi predmeti, s katerimi so jih želeli pospremiti v onostranstvo. Poleg okrasnih predmetov oziroma nakita so jih opremili še s kovanci, pa tudi s popotnico hrane in pijače, kar je razvidno iz posodja, je povedal vodja projektov.

Najdbe bo prevzel Mestni muzej Ljubljana, ki bo poskrbel tudi za konservatorske posege. »Kovina, stara 2000 let, ni več dobro ohranjena, zato jo bo treba utrditi, posode bo treba ponovno sestaviti,« je pojasnil Horvat. Obnovljeni predmeti bodo nato nared za razstave ali pa za muzejski depo.

Oba projekta potekata na območju grobišča, ki je bilo v rimskih časih postavljeno izven mesta oziroma ob njegovi vpadnici. Ljudje so se morali najprej sprehoditi skozi mesto mrtvih, preden so skozi mestna vrata zakorakali v mesto živih, je pojasnil Horvat. V grobovih so pokopani meščani, tako bogatejši kot revnejši. Kot je poudaril Horvat, so najdbe pomembne, saj odražajo način življenja tedanjih meščanov.

O najdbah bodo spregovorili tudi na novinarski konferenci v Mestnem muzeju Ljubljana, ki jo bodo pripravili predvidoma v drugi polovici marca, je še povedal Horvat. Tedaj bodo sicer predstavili rezultate vseh arheoloških raziskav, ki so jih na območju Ljubljane opravili minulo leto.