Kot v zapisu posvečenem rolkanju ugotavlja Miha Šalehar, je »le malo urbanih subkultur, ki so tako močno vezane na fotografijo kot je rolkanje. Je že kdo slišal za rokometne bende, hlače ali kapo? Pravzaprav je fotografija tako integralen del skejterske kulture, da lahko rečemo, da se šele skozi objektiv rolkanje presnovi iz urbanega športa v subkulturo, iz neskončnih serij »fizkulturnih« poskusov v polje estetike.«

Urban Cerjak sodi med najmlajše fotografe, ki so bili do sedaj uvrščeni v fotografski program Male galerije Cankarjevega doma. Njegova strast do fotografiranja rolkanja pa se je med drugim izrazila tudi z njegovim diplomskim delom Rolkarska fotografija. Kot nam je povedal, je bilo rolkanje že od rane mladosti prisotno v njegovem življenju. Med številnimi triki in padci pa je ljubezen do fotografije vseeno našla vmesno pot in tako se je Urban usmeril predvsem v zajemanje estetike omenjene urbane discipline.

»Rolkanje je po mojem mnenju eden najbolj estetskih športov in vedno sem si želel ujeti tisti trenutek popolnosti, ko skejtarski trik pride do izraza. Tisto, kar me še posebej žene pri tem je, da med fotografiranjem doživljam adrenalin,« pojasnjuje Urban.

»Slovenci imamo nekaj vrhunskih tovrstnih fotografov in preživljanje zgolj s tem je vsekakor možno. Pomembno pa je, da se znaš ustrezno izpostavit in tako pridejo tudi večji projekti in naročniki.«

Urban ugotavlja, da se skejt scena pri nas vsekakor razvija. »Že to, da pri nas obstajajo tečaji skejtanja pomeni, da se stvari premikajo v pravo smer - da se skejtanje razvija kot šport. V preteklosti se je na to gledalo zgolj kot na razgrajanje po ulicah.«

Več v videu.