Morska žaba z običajnimi žabami ni v nikakršnem sorodu, ime se je je prijelo zaradi oblike telesa, ki je sploščeno, z veliko glavo in širokimi usti. Glava je precej širša od trupa in se skoraj v trikotniku oži do repa, v katerem je najkakovostnejše meso. Kožo ima gladko, lepljivo in brez lusk, ponekod prekrito s koščenimi ploščicami in roževinastimi krilci, ki rastejo vse do repnega korena. Je zelo različnih barv, običajno je po hrbtu rjave ali zelenkaste, včasih tudi rdečkaste barve s temnejšimi pikami. V povprečju v dolžino zraste do 120 centimetrov, lahko pa tudi več. Na pogled ni prav nič lepa in vsak nepoznavalec se ji v ribarnici izogne na daleč, saj daje vtis, da iz nje ni mogoče pripraviti kaj dobrega. To potrjujejo tudi njena druga imena grdobina, morska spaka in morski vrag. A v resnici gre za izredno kakovostno belo ribo z zelo okusnim mesom, zlasti v repnem delu. Čvrsto belo meso izloča pri kuhanju veliko vode, zato je najbolje, da ga dušimo v zelo malo tekočine, lahko pa ga seveda tudi pečemo, filete pomokamo ali paniramo ali dodamo v ribje juhe oziroma brodete. Morska žaba je odlična pečena na žaru, zaradi čvrstega mesa pa je primerna tudi za nabodala. V Jadranu in Sredozemskem morju je precej razširjena, zato jo v ribarnici niti ni težko dobiti sveže, pogosto prodajajo tudi samo repe, sveže ali zamrznjene. Največkrat morsko žabo najdemo v brodetu, poznavalci trdijo, da je v njem nepogrešljiva, iz nje pa pripravljajo tudi precej eksotične jedi, denimo v pekoči kombinaciji z riževimi rezanci, gobami šitake, mandlji, česnom, ingverjem, čilijem in koriandrom, ki jo pripravimo v voku. Sladokusci bi se težko uprli fileju morske žabe, popečenemu na maslu in flambiranemu s konjakom, ki ga ponudimo z rezanci in omako iz smetane in penine ter soka od pečenja ribe. V času polnih vrtov se bo nemara obnesla enostavna zelenjavna rižota, ki jo postrežemo z na maslu popečenimi medaljoni iz repa morske žabe, predlagamo pa vam še nekaj preizkušenih receptov.

Morska žaba s paradižnikom in stročjim fižolom

Potrebujemo 4 repe morske žabe po približno 100 g, 200 g češnjevega paradižnika, 100 g stročjega fižola, hladno stisnjeno olivno olje, 10 g masla, 2 žlici baziličnega pesta (ali šop svežih listov bazilike), šopek peteršilja, limono, morsko sol.

Stročji fižol očistimo, narežemo na koščke in na zob skuhamo v osoljenem kropu. Očiščene repe morske žabe oprhamo s tekočo hladno vodo in osušimo s papirnato kuhinjsko brisačo. Začinimo jih s soljo, pokapljamo z limonovim sokom in olivnim oljem. Potresemo jih s sesekljanim peteršiljem in na hladnem mariniramo pol ure. V ponvi segrejemo olivno olje in maslo. Dodamo marinirane repe, ki jih pri nizki temperaturi spečemo do mehkega. Češnjevce medtem operemo in narežemo na četrtine. Pečene repe poberemo iz ponve in shranimo na toplem. V ponev stresemo narezane češnjevce in odcejen stročji fižol ter vse skupaj med mešanjem na hitro popražimo. Dodamo polovico pesta ali bazilike, premešamo in odstavimo.

Repe morske žabe razdelimo na segrete krožnike, obložimo s češnjevci in fižolom ter preostalim pestom oziroma baziliko. Postrežemo s kozarcem primorskega belega vina, denimo malvazije.

Morska žaba v pečici

Potrebujemo 4 repe morske žabe po 500 g, 2 ekološko pridelani limoni, hladno stisnjeno deviško olivno olje, 2 vejici rožmarina, 8 filetov inčunov, morsko sol, sveže zmlet poper.

Pečico segrejemo na 220 °C. Limono narežemo na tanka kolesca, mariniramo s soljo in poprom ter pokapljamo z olivnim oljem. Plitek pekač pokapljamo z olivnim oljem. Vanj položimo rožmarin, po njem pa ribje repe s kostmi vred. Ribe prekrijemo s fileti inčuna in marinirano limono. Pekač za slabe pol ure postavimo v segreto pečico. Postrežemo z dobrim kruhom ali kuhanim krompirjem z maslom.

Morska žaba z lisičkami

Potrebujemo 1 kg repa morske žabe, s katerega odstranimo kožo, 5 krompirjev, 30 dag lisičk, 1/2 čebule, 2 stroka česna, šopek peteršilja, hladno stisnjeno olivno olje, morsko sol, sveže zmlet poper.

Rep morske žabe solimo in popopramo, damo v malo večji pekač, pomazan z olivnim oljem, in pečemo eno uro pri temperaturi 180–200 °C. Krompir olupimo, narežemo na 3 cm velike kocke in največ 20 minut kuhamo v slanem kropu. Čebulo narežemo na majhne kocke in jo popražimo na olivnem olju. Ko se zmehča, dodamo narezane lisičke in česen ter vse skupaj popražimo. Zalijemo z malo vode in dodamo drobno narezan peteršilj. Po eni uri pečenja čez ribo v pekaču stresemo lisičke, narahlo premešane s krompirjem, ter pustimo v pečici še 20 minut. Ko vzamemo jed iz pečice, lahko nanjo naribamo malo parmezana in nemudoma postrežemo.

Nabodala z morsko žabo in zelenjavo

Potrebujemo 800 g očiščenega repa morske žabe, rdečo in zeleno papriko, bučke, šampinjone, 1 čebulo, 6 jedilnih žlic olivnega olja, 2 jedilni žlici limonovega soka, 2 jedilni žlici sesekljanega svežega peteršilja, morsko sol in sveže zmlet poper.

Ribo operemo pod tekočo vodo in narežemo na 3 centimetre debele kocke. Lesena nabodala za pet minut namočimo v vodo, nato nanje nabodemo nabodite koščke ribe in zelenjave. V mešalniku zmešamo marinado iz olivnega olja, čebule, limonovega soka, peteršilja, soli in popra. Nabodala zložimo v skledo, jih prelijemo z marinado in damo za pol ure v hladilnik.

Nabodala nato vzamemo iz marinade in jih položimo na segret žar. Med pečenjem jih večkrat obrnemo, da se spečejo z vseh strani, medtem pa jih večkrat premažemo s preostalo marinado, da se ne presušijo. Pečemo jih približno deset minut. Če nimamo žara, jih lahko pečemo tudi pokrita v nekoliko namaščeni ponvi.