Do osem let zapora

Če je Dolencu po kriminalistični ovadbi grozila »le« kazen do treh let zapora, mu po obtožnici zaradi kaznivega dejanja goljufije grozi celo do osem let. Na ljubljanskem tožilstvu so nam potrdili, da Dolenca preganjajo po odstavku, ki govori o poskusu goljufije v sostorilstvu in o večji premoženjski škodi. Tudi ljubljanskega odvetnika Vidmarja, ki je Dolencu pomagal pri vpisu domnevno lažnega zemljiškega dolga za dve kirurgovi ljubljanski stanovanji, tožilstvo dolži pomoči pri poskusu goljufije. Priznani nevrokirurg se je onkraj zakona podal, ko je slovensko sodišče priznalo izraelsko sodbo, po kateri mora izraelskemu bolniku zaradi hude trajne invalidnosti, ki je posledica zapletov po Dolenčevi operaciji v devetdesetih letih v Ljubljani, plačati šest milijonov evrov – skupaj z obrestmi. Da bi se plačilu odškodnine izognil, je Dolenc na dve stanovanji v Ljubljani vpisal domnevno lažen zemljiški dolg v vrednosti štirih milijonov evrov.

Sodni izvršitelj dovolj hiter

Domnevna prevara se Dolencu ni izšla predvsem po zaslugi sodnega izvršitelja, ki se je pravočasno dokopal do spornega zemljiškega pisma za obe nepremičnini in ga zarubil, saj ga nevrokirurg ni utegnil dvigniti takoj po urejenih formalnostih.

Ker je rubežnik zemljiško pismo dobil v roke, so kriminalisti lahko sprožili preiskavo, kaj stoji za njim. Po naših neuradnih informacijah naj bi Dolenc zemljiški dolg, ki menda ni imel nobene prave podlage in naj bi bil zgolj goljufivi manever, vpisal na Margareto Srebotnjak Borsellino – postojnsko podžupanjo in nekdanjo državno sekretarko na ministrstvu za okolje, ki se z Dolencem pozna že vrsto let in je bila tudi njegova pacientka. Borsellinova je tudi zastopnica Dolenčevega mednarodnega inštituta za nevrokirurgijo in nevroraziskave, ki je v postopku za izbris iz sodnega registra in se je potopil v dolgovih in zgrešenih investicijah, še preden je pravzaprav sploh zaživel.

Odškodnino priznalo tudi vrhovno sodišče

Dolenčevo izvorno breme, visoko odškodnino izraelskemu pacientu Elyjahu Mesiki, je pred kratkim potrdilo tudi vrhovno sodišče, ki je presojalo zahtevo za varstvo zakonitosti. Dolenc se je obrnil tudi na ustavno sodišče, ki ga še lahko razbremeni plačila odškodnine.

Po neuradnih informacijah invalidni Mesika kljub pravnomočno priznani sodbi in zarubljenim zemljiškim pismom za zdaj le počasi dobiva manjše zneske, ki jih Dolencu trgajo od prihodkov, vendar pa je do izterjave celotnih šest milijonov evrov še dolga pot. Svetovno priznani kirurg je pred časom v eni izmed televizijskih oddaj celo namignil, da se bo dolgu morda izognil tudi tako, da bo operiral samo še v islamskih državah, ki izraelske sodbe ne bi nikoli priznale. Vinko Dolenc že ves čas trdi, da je Izraelca operiral strokovno ter da ni odgovoren za zaplet po operaciji. Prav tako bi po njegovem mnenju Mesika lahko tožil kvečjemu ljubljanski klinični center.

Dolenc bi vse argumente lahko predstavil pred izraelskim sodiščem, vendar se je do zadnjega izogibal sojenju. Poleg tega nasprotna stran trdi, da se je Mesika prek rabina Firerja za operacijo in plačilo dogovarjal in tudi dogovoril z Dolencem, ki je tedaj operiral po več klinikah na svetu, in ne z ljubljanskim kliničnim centrom. Zgodba ima še več čudnih oziroma sumljivih okoliščin. V kliničnem centru so računovodsko gradivo že uničili, v sodnem gradivu pa se je denimo znašel celo nekakšen (že na prvi pogled nenavaden) račun kliničnega centra, za katerega pa so nam v kliničnem centru potrdili, da ni pristen.