Kriminalisti so v torek opravili 42 hišnih preiskav, zasegli pa več listinske dokumentacije in nosilce elektronskih podatkov, ki lahko služijo kot dokaz v nadaljnjem kazenskem postopku.

Preiskovalci NPU bodo zoper sedem osumljencev po vseh zbranih obvestilih na pristojno državno tožilstvo podali kazensko ovadbo zaradi utemeljenega suma storitve kaznivega dejanja goljufije in pranja denarja.

Aktivnosti so del obširne kriminalistične preiskave kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete v zvezi s trženjem različnih produktov panamske družbe.

Hudodelska združba je od leta 2005 z lažnivim prikazovanjem in prikrivanjem dejanskih okoliščin o varnih in donosnih naložbah panamske družbe spravila v zmoto najmanj 36 oškodovancev, da so ti v škodo svojega premoženja vložili najmanj 1,8 milijona evrov. Panamska družba naj bi se ukvarjala z različnimi naložbami v nepremičninske in podjetniške sklade, s t.i. forex posli in z nakupi delnic.

Pri tem so obljubljali letne donose tudi do 39 odstotkov z možnostjo predčasnega izplačila glavnice in obresti ter donosa v obliki rente. Osumljeni vloženih denarnih sredstev niso investirali v skladu s sklenjenimi pogodbami, temveč so denar porabili za druge namene, zato vlagatelji vloženih denarnih sredstev in donosov niso prejeli.

S tem si je združba pridobila protipravno premoženjsko korist v višini najmanj 1,8 milijona evrov, oškodovanih pa naj bi bilo več kot 800 vlagateljev, združba pa naj bi si pridobila za najmanj 15 milijonov evrov protipravne premoženjske koristi, so v torek pojasnili na Generalni policijski upravi.

Agencija za trg vrednostnih papirjev (ATVP) je medtem v zvezi z aktualnimi preiskavami finančnih goljufij danes opozorila vse zainteresirane za vlaganje v finančne instrumente, da redno spremljajo vsebine, objavljene na spletnih straneh agencije, predvsem opozorila ATVP in tujih nadzornikov ter informativne zloženke za vlagatelje. Vlagateljem priporoča, da pred sklenitvijo posla na spletnih straneh ATVP oz. Banke Slovenije preverijo, ali so ponudniki v Sloveniji upravičeni opravljati investicijske storitve in posle.

ATVP vlagateljem tudi svetuje, da poslujejo samo s ponudniki, ki imajo za opravljanje svoje dejavnosti dovoljenje pristojnega nadzornega organa (ATVP, Agencije za zavarovalni nadzor ali Banke Slovenije) ter da se izogibajo produktom, ki jih ne poznajo, ali se z njimi ne trguje na organiziranih trgih. Pri ponudnikih brez ustreznih dovoljenj namreč obstaja tveganje, da gre za goljufijo, kot so denimo denarne verige, Ponzijeve sheme in podobno.

Zaradi porasta števila vlagateljev v različne oblike finančnih goljufij je ATVP skupaj z Generalno policijsko upravo leta 2011 izdala zloženko z naslovom Denarne verige, so še sporočili iz agencije.