Ortodoksni pogledi na medicino

Kot smo že pisali, je bila mala Lucija avgusta 2009 rojena brez zdravniške pomoči v samoti počitniške hišice na območju Bleda. Starša je nista vozila na preglede k zdravniku, niti je nista dala cepiti. Ko je zbolela, nista šla po zdravniško pomoč, tako da je umrla doma oziroma v hiši Kine kluba, ki uči »sistem naravnega zdravja«. Obdukcija je pokazala, da je otrok pred smrtjo preboleval obsežno pljučnico, bil je tudi dehidriran, kronično slabokrven, imel je tudi močno maščobno spremenjena jetra. Mati, veganka, je otroka zgolj dojila, tako da je imela Lucija ob smrti odločno prenizko težo.

Po mnenju obrambe sta bila Furlanova in Birsa izjemno ljubeča roditelja, ki pa nista prepoznala resnosti otrokove bolezni. »Naravni porod ni prepovedan. Pregledi pred porodom in po njem niso obvezni, razen cepljenja. Imela sta pač pomisleke, da takšni pregledi, na primer ultrazvok, škodijo. V nujnih primerih pa nista odklanjala pomoči zdravnikov,« je v zaključnem govoru na okrožnem sodišču navajal odvetnik Furlanove Dušan Pajk. Birsa se je sicer zagovarjal, da za Lucijo nista dobila nobenega vabila na cepljenje, Furlanova pa, da nista opazila, da je Lucija z osmih shujšala na šest kilogramov.

Prvostopenjsko sodišče ni verjelo, da se nista zavedala, kako bolan je otrok. Sodnik je dejal, da je k zdravniku nista peljala zato, ker ne verjameta uradni medicini, ki jo je Furlanova označila za agresivno. Zato Luciji nista izbrala pediatra in je nista vozila na preglede. V dokaz je sodnik navedel tudi izjavo ene od prič, da je obtoženka ortodoksna in da ima ekstremne poglede na medicino.

A pri odmeri kazni so pretehtale olajševalne okoliščine. Predvsem ta, da se je obtožencema pozneje rodila še ena hči, za katero lepo skrbita in obiskujeta zdravnika. Zato jima je sodišče za povzročitev smrti iz malomarnosti izreklo leto in pol zapora, zaradi zanemarjanja in surovega ravnanja pa štiri mesece. Enotno kazen je določilo na 20 mesecev.

Popustljivejši pri enotni kazni

V pritožbi na to sodbo je tožilstvo predlagalo tako strogo kazen kot na sojenju: šest let in pet mesecev za zapahi. Obramba je seveda menila čisto drugače: Pajk se je zavzel za novo sojenje, v nasprotnem primeru pa za milejšo kazen (pogojno ali nižjo zaporno). Birsova zagovornica Sandra Cico pa je predlagala milejšo, pogojno kazen.

Pritožbeni senat višjega sodišča je delno ugodil vsakemu od njih, čeprav sta jo na koncu obtoženca odnesla bolje. Za povzročitev Lucijine smrti so jima višji sodniki kazen za štiri mesece znižali, za zanemarjanje in surovo ravnanje z otrokom pa za štiri zvišali. Bolj popustljivi kot na prvi stopnji pa so bili pri določanju enotne kazni, ki po novem znaša 18 mesecev zapora. Pričakovati je, da bosta obsojena zaprosila za alternativno prestajanje kazni.