Na zatožno klop so sedli vsi do zdaj vabljeni, razen Anesa Selmana. »Varnostni organi Bosne in Hercegovine so nas obvestili, da je v zaporu v Bihaću,« je včeraj sodnica prebrala dopis našega ministrstva za notranje zadeve. Selman se je znašel v priporu v rodni Bosni sredi marca, ker je imel skupaj s še enim moškim v naselju Poljak laboratorij za gojenje indijske konoplje. A tudi če ga ne bi zaprli, ga na slovensko sodišče ne bi bilo. Ko je namreč tožilstvo zanj ob koncu prvega sojenja v zadevi Balkanski bojevnik pozabilo predlagati podaljšanje pripora, se je zatekel v Bosno, tam pa so sklenili, da ga Sloveniji, kjer ga čaka prestajanje 15-letne zaporne kazni, ne bodo izročili.

Obramba spet izloča dokaze

Kot je znano, so bili poleg Selmana pravnomočno obsojeni tudi Marko Bublič, Dejan Zupan in Sandra Udrih, za ostalih 13 s prvoobtoženim Draganom Tošićem na čelu pa je bila prvostopenjska oprostilna sodba razveljavljena. Tudi v drugo bodo sodili vsem sedemnajstim, tudi že obsojenim, ki so medtem vložili zahtevo za varstvo zakonitosti, a vrhovno sodišče o njej še ni odločilo. Ti so obtoženi sodelovanja v hudodelski združbi. Višje sodišče je tudi zavzelo stališče, da bi morali biti na novem sojenju v spisu ponovno vsi dokazi, tudi tisti, ki jih je prvostopenjsko sodišče izločilo kot nezakonite.

Predobravnavni naroki potekajo ob poostrenih varnostnih ukrepih. Do zdaj so o krivdi izprašali Tadeja Poljaka, Valterja Abramovića, Dejana Zupana, Zdenko Kondić, Suzano Remškar, Sandro Udrih, Miralema Lucevića in Marka Bublića. Vsi so se izrekli za nedolžne, večina zagovornikov pa je ponovno zahtevala izločitev spornih dokazov. Zagovornik Branko Gvozdič je včeraj na primer dejal, da je vstop v stanovanje, kjer so prisluškovali Miralemu Luceviću, dovolilo italijansko tožilstvo in ne sodišče, kar je v nasprotju z našo ustavo. Zahteval je izločitev teh dokazov in vseh slovenskih, pridobljenih na njihovi podlagi, češ da gre za »sadeže zastrupljenega drevesa«. Tožilki Blanka Žgajnar in Mateja Gončin sta opozorili, da je višje sodišče te dokaze že ocenilo za zakonite in zato že obsodilo štiri obtožence.

Sojenje proti koncu leta

Prihodnji teden se bodo zvrstili predobravnavni naroki za Dragana Beljkaša, Boštjana Kopčiča, Roberta Šabića, Mirzeta Lucevića, Jakoba Remškarja, Petra Khermayerja in Đemajlija Mandjuko, 16. junija pa še za Dragana Tošića. Potem bo sodnica morala odločiti o zakonitosti dokazov, kar se bo verjetno zavleklo, saj ima spis 27.000 strani, svojo odločitev pa mora utemeljiti za vsako predlagano izločitev posebej. Če bo obrambi ugodila, se bo morala iz zadeve zaradi »okuženosti« z nezakonitimi dokazi izločiti. A tudi če se to ne bo zgodilo, bo o dokazih nato odločalo še višje sodišče in sojenje se bo verjetno »zares« začelo šele proti koncu leta.