Protestni odbor Vseslovenske ljudske vstaje je izrazil globoko neodobravanje nad ravnanjem policije, saj so prepričani, da policija tovrstne akcije izvaja na podlagi usmeritev policijskega ministra stranke SDS Vinka Gorenaka. Tovrstna ravnanja zato razumejo kot akt državnega nasilja nad državljankami in državljani, ki na legitimen način izražajo legitimne zahteve, politična elita pa policiste izrablja za to, da se čim dlje obdrži na oblasti.

Policijsko ministrstvo skuša protestno gibanje izenačiti s kriminalno dejavnostjo

"Policijsko ministrstvo skuša protestno gibanje izenačiti s kriminalno dejavnostjo. Pri tem je bila uporaba strokovnih prijemov nepotrebna oziroma vsaj pretirana. Prav tako je povsem nepotrebno legitimiranje in izrekanje visokih denarnih kazni protestnikom, ki se borijo za to, da se v Sloveniji končna korupcija in klientelizem, ki se je razlezla v vse pore slovenske družbe," so dodali v odboru.

Še posebej pa so obsodili dejstvo, da se je policija po njihovem mnenju po nepotrebnem spravila nad sociologa Franca Trčka. Kot so zapisali, gre za poskus zastraševanja vseh, ki ne le prek demonstracij, ampak tudi na druge načine izražajo zahteve državljank in državljanov.

Protestniki so ob tem sporočili, da jih takšna dejanja ne bodo niti prestrašila niti ustavila, pač pa nasprotno, z vsakim dnem in vsakim tovrstnim nasilnim državnim dejanjem ljudje dobivajo nove razloge za to, da gredo na ulice in trge ter izrazijo nestrinjanje z vlado in s parlamentom in da se pri tem poslužujejo vseh svojih ustavnih pravic in dolžnosti, vključno z državljansko nepokorščino.

Tudi policisti veliko razlogov za nezadovoljstvo

Ob tem policistom sporočajo, da oni niso tarča ljudskega nezadovoljstva. Ker verjamejo, da imajo tudi policisti veliko razlogov za nezadovoljstvo nad politično elito, jih pozivajo, da se na kakršenkoli način pridružijo protestnemu gibanju.

Uredništvo Časopisa za kritiko znanosti je prav tako ostro obsodilo policijsko nasilje v Mariboru. Kot so zapisali, so mariborski državljani izvedli nenasilno protestno zasedbo javnih prostorov mestne občine, ki so po definiciji skupni in obči. Namesto neposredne demokracije so po nareku nekdanjega mestnega podžupana, ki je obenem sekretar v kabinetu predsednika vlade, doživeli neposredno nasilje.

V uredništvu ostro obsojajo policijsko nasilje, ki ga že dlje časa spremljajo v Mariboru. Še posebej pa obsojajo "zadnjo represivno akcijo, saj sta se v primežu nasilja tokrat znašla tudi sourednica Marta Gregorčič ter njihov prijatelj in sodelavec Franc Trček".

V bran svojemu kolegu je stopilo tudi Slovensko sociološko društvo, kjer so zapisali, da uporaba sile kaže na to, se v Sloveniji hitro razrašča "način delovanja državnih organov, ki ga v strokovni terminologiji poznamo pod pojmom policijska država". S tem ko represivni organi preprečujejo javno izražanje nezadovoljstva, oblast krši temelje slovenskega ustavnega reda, so prepričani.