Okrožno sodišče je namreč Nakićenovića oktobra 2012 obsodilo na enoletno pogojno kazen. Do tragičnega dogodka je prišlo 2. aprila 2009, ko so starši šestmesečno deklico zvečer pripeljali v dežurno službo zdravstvenega doma na Vrhniki, ker se je slabo odzivala in je bruhala. Zdravnika so opozorili, da je imela ob rojstvu podvojeno črevesje in da je za njo uspešna operacija. Namesto da bi otroka napotil na urgenco, jim je Nakićenović naročil, naj ga še naprej opazujejo, če se stanje poslabša, pa naj se vrnejo. Ko so se nekaj ur pozneje res vrnili, je bil dojenček v izredno slabem stanju in je nato umrl zaradi infarkta ozkega črevesja. Šlo je za primer tako imenovanega zavozlanega črevesja.

Prvostopenjsko sodišče je sklenilo, da obstaja vzročna zveza med njegovim ravnanjem oziroma opustitvijo ravnanja in tragično posledico, smrtjo šestmesečne deklice. Izvedenec sicer ni mogel potrditi, da bi deklica ostala živa, če bi Nakićenović pravočasno ukrepal, a verjetnost za to bi bila precej večja.

Višji sodniki so se sicer strinjali s kolegi z okrožnega sodišča, da je obtoženi ravnal v nasprotju s pravili stroke in da njegovo opustitveno ravnanje dejansko pomeni neopravičljivo zmoto oziroma strokovno napako. Vendar jih je prepričala obramba v pritožbi, da ne vzdrži teza, da Nakićenović s tem, ko deklice ni takoj poslal na nadaljnje preiskave, otroku ni dal možnosti za preživetje.

Ker ni mogoče z gotovostjo pritrditi očitku, da je dojenčica umrla izključno zaradi obdolženčevega malomarnega zdravljenja, torej s tistim dokaznim standardom, ki zahteva obsodilno sodbo, je višje sodišče ugodilo pritožbi Nakićenovićeve obrambe in sodbo spremenilo tako, da je Nakićenovića oprostilo obtožbe, še poroča Večer.