Reševalci so poškodovanca po udaru strele pripeljali v Splošno bolnišnico Novo mesto, kjer so ju oskrbeli in tudi hospitalizirali. 66-letni Francoz je težje poškodovan, saj ima udarnino na glavi in trebuhu, dve rani na prsnem košu in raztrganino na levi roki, je za STA povedala strokovna direktorica bolnišnice Lučka Kosec in dodala, da ga bodo zaradi poškodbe na roki verjetno operirali. Poškodovani je prav tako v postravmatskem stresu.

63-letna ženska pa ima prav tako udarnino, površinske opekline na obeh kolenih in bolečine v hrbtu. Poškodovanka je že v bolniški sobi.

Koščeva pravi, da je težko oceniti, koliko časa bosta ostala v bolnišnici. Kot kaže sedaj, bi lahko ženska odšla iz bolnišnice že v roku dveh ali treh dni, moški pa bo verjetno potreboval še kakšen dan več za okrevanje.

Tretji poškodovanec ni hospitaliziran, pomoč naj bi poiskal v zdravstvenem domu.

Udari strele v ljudi sicer niso pogosti, a se pri nas zgodijo enkrat do štirikrat na leto. Pri poškodovanih zaradi udara strele najpogosteje poročajo o zastoju srca in prenehanju dihanja, še pravi Inštitut za varovanje zdravja (IVZ).

Čeprav je poškodovanec lahko videti le osupel ali omamljen, je treba poiskati zdravniško pomoč

Smrtnost je od petnajst- do dvajsetodstotna. Poleg tega poškodovanci pogosto utrpijo opekline, okvare živčnega sistema, zlome kosti, izgubo sluha, vida, zmedenost, nezavest, izgubo spomina. »Čeprav je poškodovanec lahko videti le osupel ali omamljen, nima pa vidnih poškodb, je treba poiskati zdravniško pomoč. Nekatere okvare notranjih tkiv, na primer živčevja, žil, srca, imajo lahko resne posledice, ki se pokažejo šele čez nekaj časa,« je povedala asist. mag. Mateja Rok Simon, specialistka socialne medicine.

Poškodbe zaradi strele so lahko zelo zapletene in se ločijo od poškodb, ki jih povzroči električni tok iz omrežja. Ob udaru strele večina naboja navadno steče po površini telesa, redko pa nas strela poškoduje z neposrednim udarom. Za približno desetino pogosteje nas doseže sunek z drugega predmeta. Najpogostejše so poškodbe zaradi toka v tleh, ko strela udari v bližini človeka.

Nikakor pod drevo

V primeru, da nas nevihta ujame na prostem, je dobro vedeti, da se ni pametno zadrževati pod drevesom. Če človeka ne ubije sam tok ob udaru strele v drevo, lahko zaradi sproščene toplote zavre notranjost drevesa in to eksplodira.

Za Faradayevo kletko, v kateri smo varni pred strelo, veljajo avtomobil, letalo in vlak. Pred strelo nas namreč varuje to, da smo v kovinski »kletki«, a tudi tu velja previdnost. »Ko smo v avtomobilu, zaprimo vrata in okna in se ne dotikajmo kovinskih površin. Prav tako ne uporabljajmo radia ali telefona, saj strela lahko udari v anteno in nas poškoduje,« opozarjajo strokovnjaki.